Ezért fontos, hogy ne használja túl gyakran a fájdalomcsillapítót!


A fájdalomcsillapítók túlzott alkalmazása váratlan mellékhatásokat okozhat, amelyeket nehéz előre megjósolni.

A gyomorfekélyek kialakulásáért jelentős mértékben egy baktérium és a szabályozatlanul alkalmazott gyógyszerek tehetők felelőssé, amelyek akár rosszindulatú daganatos megbetegedésekhez is vezethetnek. A gyomortükrözés, amely nem csupán szűrővizsgálat, hanem a különféle tünetek okainak felderítésére szolgáló eljárás, lehetővé teszi a nyelőcső, a gyomor és a vékonybél kezdeti szakaszának alapos vizsgálatát.

Amikor valaki hozzánk érkezik vastagbéltükrözésre, gyakran ajánljuk, hogy a gyomortükrözést is végezzük el ugyanazon a napon. Gasztroenterológusként fontosnak tartom hangsúlyozni, hogy mindenkinek legalább egyszer érdemes átesnie egy endoszkópos gyomorvizsgálaton. Ez nem csupán a panaszmentes gyomor állapotának megismerését szolgálja, hanem egyfajta viszonyítási alapként is funkcionálhat a jövőbeli egészségügyi problémák megelőzésében - mondja Dr. Sike Róbert, az Affidea Gasztroenterológiai Központ vezetője és szakértője.

Ha huzamosabb ideje gyomorfájás áll fenn, ha indokolatlan fogyás, étvágytalanság, gyakori felhasi teltségérzés vagy puffadás, hányinger és hányás jelentkezik, akkor érdemes orvoshoz fordulni. A laborleletekben megállapított vashiány, vérszegénység, véres hányás vagy az úgynevezett szurokszéklet esetén minden esetben szükséges az endoszkópos vizsgálat.

A rekeszizomsérv számos embert érint, és gyakran összefügg a tartós refluxszal és gyomorégéssel. Ennek következményeként kialakulhat nyálkahártya metaplázia is, ami azt jelenti, hogy a gyomor nyálkahártyájának típikus sejtjei — például a nyáktermelő mellék-sejtek, a fő-sejtek és a gyomorsavat termelő sejtek — részben vagy teljesen a vékonybélre jellemző sejtszerkezetekre cserélődnek. Ez a folyamat komoly következményekkel járhat az emésztőrendszer egészségére.

Ez a daganatos elváltozások kialakulásának első lépése, így folyamatos megfigyelést igényel. Ezen túl előfordulhat a gyomorban atrófiás (a nyálkahártya sorvadásával járó) folyamat, ilyenkor a szervezet saját immunrendszere pusztítja a gyomornyálkahártyában lévő sejteket, s ennek nyomán gyulladás jön létre. A folyamatos gyulladás hosszú évek alatt szintén daganatos elváltozások kialakulásához vezethet. Magyarországon évente körülbelül 2000 főnél diagnosztizálnak gyomorrákot, és további 4-500 embernél vékonybél daganatot.

Érdemes külön szót ejteni a Helicobacter pylori baktériumról, amely a gyomor leggyakoribb kórokozója és jelentős részben felelős a gyomorfekély kialakulásáért. Az emberiség 50 százalékában jelen van, a fejlődő országokban a lakosság 80-90%-a fertőzött, míg hazánkban a felnőttek közel fele. A fiatalabbak körében jóval ritkább az előfordulása, mint az idősebbeknél, ugyanakkor előbbiek fogékonyabbak rá. A Helicobacter pylori csak emberről emberre terjed, a fertőzés útja a széklettel szennyezett kéz, ételek, tárgyak szájüregbe jutása. A kórokozót antibiotikummal kezelik, amely közel 90%-os hatékonysággal bír.

Ez a baktérium kulcsszerepet játszik a gyomorfekély és a nyombélfekély kialakulásában: a nyombélfekélyben szenvedők 90-95%-a, míg a gyomorfekéllyel küzdők 70-90%-a Helicobacter pylori fertőzött. A gyomorfekély valójában a gyomor belső falán megjelenő seb, amely akkor képződik, amikor a gyomorsav károsítja a gyomor szöveteit és sejtjeit. Amennyiben vérzés lép fel, a gyomorfekély életveszélyes állapotot idézhet elő, amely sürgős orvosi beavatkozást követel - figyelmeztetett Dr. Sike Róbert.

A gyomorfekély endoszkópos nyomon követése kulcsfontosságú a gyógyulási folyamat során, és elengedhetetlen a fekélyből történő szövettani mintavétel is. E lépések révén biztosíthatjuk, hogy ne rejtőzzön mögötte esetlegesen kialakuló rosszindulatú elváltozás.

A gyomorfekély kialakulásának egyik jelentős kockázati tényezője a rendszeres, kontrollálatlan fájdalomcsillapító használat. Ezek a gyógyszerek ugyanis csökkentik a gyomor nyáktermelésének hatékonyságát, ami gyengíti a gyomornyálkahártya savval szembeni védelmét. Ezért rendkívül fontos, hogy a fájdalomcsillapítókat és szteroidokat csak a legszükségesebb mértékben, mindig orvosi felügyelet mellett alkalmazzuk.

Related posts