Ez a csodálatos lepke mesterien utánozza a levelek formáját és színeit, szinte észrevétlenül olvadva bele környezetébe. | National Geographic

Kivételes utánzásra képes egy éjjeli lepke, mely Dél-Ázsiában és Ausztráliában honos.
A környezetbe beleolvadni képes állatokat kisebb eséllyel veszik észre a ragadozók, így kifizetődő, ha az evolúciójuk során egyre inkább képesek lesznek valamilyen érdektelen környezeti elem utánzására. Számtalan példát ismerünk erre, a gallynak tűnő hernyóktól kezdve a mohának vagy zuzmónak tűnő gekkókon át a madárkakit utánzó pókig vagy a virágra hasonlító ájtatos manókig.
Egy dél-ázsiai és ausztrál elterjedésű éjjeli lepke, a bagolylepkefélékhez tartozó Eudocima aurantia az általa utánzott levelek 3 dimenziós szerkezetét is képes imitálni. Attól függően csillog a lepke szárnya, hogy milyen szögből nézzük, ám a levél erezetét és hullámait utánzó mintája feltűnő marad közben.
A Murdoch Egyetem kutatói és kollégáik tárták fel, hogy a hullámos levélnek látszó lepkeszárny valójában teljesen sík, és csupán optikai illúzió a 3D felület. A felfedezésről és hátteréről a Current Biology folyóiratban számoltak be. A lepke a térbeliséget és a szárnya aranyló színeit is a pikkelykék különleges nanoszerkezetének köszönheti.
"E nanoszerkezet hatására a szárny csillogóvá válik, így utánozza a behajló de sima felületű levélre eső fény ragyogását" - magyarázta Dr Annie Jessop, a kutatás résztvevője. "Pigmentek és szerkezeti színek hozzák létre a levéléhez hasonlító, barnás árnyalatot, a 3D hatás illúzióját pedig vékonyréteg-visszaverődés révén, bizonyos szögekbe irányuló tükröződéssel éri el." A kutatók a Londoni Természettudományi Múzeum lepkepéldányain fedezték fel ezt a különleges mimikrit, a lepke maga egyébként Délkelet-Ázsiában és Queensland északi részén honos.
Érdekes módon a speciális nanoszerkezettel rendelkező szárnypikkelyek, amelyek a levél csillogását utánozzák, csak a szárny azon részein találhatók meg, amelyek domborúak volnának, ha a lepke levél volna. Ez azt jelenti, hogy a lepkék a ragadozóik térlátását aknázzák ki a saját rejtőzködésükhöz, ez pedig igencsak csodálatra méltó tulajdonság. A kutatócsoport tagjai korábban e lepke rokonságába tartozó faj esetében afféle alakváltó tulajdonságot fedeztek fel. Akkor szintén a szárnypikkelyek speciális tükröződései játszottak szerepet az illúzióban.