Az Európai Unió támogatását élvezheti a 2036-os olimpiai pályázat.


Az Európai Unió újabb kihívás elé néz, hiszen a következő olimpiára való pályázás lehetősége máris a láthatáron van, különösen a legutóbbi Párizsi játékok sikeres zárása után. A helyzet jelenlegi alakulása szerint több EU-tagállam, köztük Magyarország is, jogosan jelentkezhet a rendezésre. Ugyanakkor több tényező is akadályozhatja az uniós törekvéseket, amelyek alaposan befolyásolhatják a pályázati folyamat kimenetelét.

Glenn Micallef, az Európai Bizottság ifjúsági és sportügyekért felelős biztosa hétfőn kifejezte vágyát, hogy minél előbb újra láthassuk az olimpiai lángot az EU földjén. Ezt a Politico tudósítása szerint nyilatkozta.

Micallef szerint a 2024-es párizsi olimpia ékes példája annak, hogyan lehet gazdaságilag is életképessé tenni egy ennyi kultúrát összekötő látványosságot.

Bár a múltban gyakran előfordult, hogy a sporteseményekhez felújított létesítmények kihasználatlanul álltak, a francia szervezők ezúttal figyelmet fordítottak arra, hogy az átalakítások révén a szálláshelyek is értékesíthetők legyenek. Ennek eredményeként, a város forgalomnövekedése ellenére,

a szervezők közel 27 millió eurós (11 milliárd forintos) többlettel zárták az eseményt.

A következő nyári olimpiai játékokat 2028-ban Los Angelesben rendezik meg, míg az utána következő eseményre 2032-ben Brisbane városában kerül sor. Ennek következtében a legkorábbi időpont, amikor újra pályázni lehet, 2036-ra esik. Érdekes módon már most is számos EU-n kívüli ország mutat érdeklődést a rendezés iránt.

Eddig Törökország, Chile és Indonézia jelezte komoly érdeklődését a sportesemény megszervezésére, azonban London polgármestere, Sadiq Khan hétfőn bejelentette, hogy 2040-ben az Egyesült Királyság lehetne a házigazdája a "legzöldebb olimpiának". Az indoklása szerint a 2012-es londoni játékok során már felépítették a szükséges infrastruktúrát, így a környezettudatosságra helyezett hangsúly mellett ez a rendezés még reálisabbá válik.

Ez a megoldás kiválóan illeszkedne a fenntarthatósági elvekhez, ugyanakkor kérdéses, hogy a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) kétszer egymás után ugyanannak a kontinensnek engedné át a rendezési jogokat. Az utóbbi hónapokban tapasztalható amerikai és orosz nyomás hatására az EU és az Egyesült Királyság kapcsolatának újbóli erősödése egyre valószínűbb, de jelenleg nem érdemes arra számítani, hogy egy esetleges újracsatlakozás megoldaná a felmerülő ellentmondásokat.

A tagállamok között természetesen Magyarország is régóta foglalkozik az olimpiai játékok megrendezésének kérdésével, és az elmúlt 15 év során a szükséges sportlétesítmények jelentős része már megvalósult. A tavalyi önkormányzati választások után úgy tűnt, hogy Budapest főpolgármestere, Karácsony Gergely, nyitottabbá vált a kormánnyal való együttműködésre ebben a fontos témában.

Komoly pályázó lehet azonban Németország is, ahol utoljára 1972-ben Münchenben rendeztek olimpiát. A Német Olimpiai Sportszövetség egyik vezetője, Volker Bouffer szerint a várhatóan rövidesen kancellári pozíciót elfoglaló Friedrich Merz támogatná a kezdeményezést, legyen szó akár 2036-ról, 2040-ről vagy 2044-ről.

Tavaly a madridi régió vezetője bejelentette, hogy már aktívan dolgoznak a jelentkezés előkészítésén. Ezen a héten pedig Spanyolországot egy szokatlan áramkimaradás sújtotta, amely a város olimpiai rendezési terveit is befolyásolhatja. Emellett a Madrid Business Forum, amely a helyi vállalkozások összefogására jött létre, nemrégiben egy videóban fejtette ki érveit a város olimpiai pályázata mellett.

Related posts