A palesztin terrorszervezetek lefegyverzése Libanonban egy olyan folyamat, amely során sokan Szíriából menekülnek.

Több helyi hírforrás információi alapján a szíriai kormány intézkedéseket tesz az Irán által támogatott palesztin terrorszervezetek ellen. Ennek következtében az érintett frakciók vezetői az utóbbi hónapok során elhagyták Damaszkuszt.
A szíriai átmeneti kormány fokozódó nyomás alá helyezte Damaszkuszban működő különböző szervezetek vezetőit, akik között szerepeltek az Iszlám Dzsihád, a Palesztina Felszabadításának Népi Frontja (PFLP) irányítói, továbbá több korábbi hamászos parancsnok is. Ezeket a vezetőket vagyonelkobzásra ítélték, amely tovább súlyosbítja a helyi politikai helyzetet.
A damaszkuszi hatóságok április végén letartóztattak több Iszlám Dzsihádhoz tartozó palesztint, és május elején őrizetbe vették Talal Nadzsit, a PFLP vezetőjét. Ezen intézkedésekkel Szíria távolodni próbál a Teherán-barát szervezetektől, mert a kapcsolatok javítására törekszik a nyugati országokkal, főként az Egyesült Államokkal.
Az új szíriai vezetés, Ahmed as-Saráa, közismertebb nevén Abu Mohammed al-Dzsúláni, határozott lépéseket tesz a palesztin terrorszervezetek ellen, ami egyértelmű üzenetet közvetít nyitottságáról az Egyesült Államok és a Nyugat irányába. Donald Trump amerikai elnök május közepén Rijádban tartott megbeszélést Saráa-val, míg Marco Rubio amerikai külügyminiszter nemrégiben kiemelte Szíria szerepének fontosságát a regionális politikai diskurzusban.
Trump elnök a múlt heti rijádi találkozójukon felszólította al-Dzsúlánit, hogy "utasítsa ki a palesztin terroristáka" - közölte a Fehér Ház. Egy palesztin forrás szerint a csoportok hivatalosan még nem kaptak felszólítást az elköltözésre, de zaklatásuk, a vagyonelkobzások és néhány taguk letartóztatása egyértelmű üzenetet közvetített.
Palesztin források szerint ezért "a Szíriában működő palesztin frakciók vezetői elhagyták Damaszkuszt, miután az új hatóságok zaklatták őket és elkobozták vagyonukat" - jelentette az Al-Arabija televíziócsatorna.
A France24-nek nyilatkozó források szerint a fegyvereseik átadták arzenáljukat az új szíriai hatóságoknak, és részletes listákat készítettek az engedéllyel rendelkező tagjaik által birtokolt személyes fegyverekről. Ezzel párhuzamosan irodáikat bezárták, míg Damaszkusz megkezdte az ingatlanjaik és kiképzőbázisaik lefoglalását.
A palesztin fegyveres csoportok közül számos tag Libanonba menekült, miközben a palesztin terrorszervezetek ott is egyre fokozódó nyomás alatt állnak. Mahmúd Abbász palesztin elnök és a libanoni kormány között szerdán egy fontos megállapodás született, amely a fegyveres frakciók lefegyverzésére vonatkozik, Abbász hivatalos látogatása során.
Joseph Aun libanoni elnök és Mahmúd Abbász egyetértettek abban, hogy a palesztin menekülttáborok jövőjét a fegyverek ellenőrzése mellett kell alakítaniuk. Az egyezség értelmében kizárólag az állami hatóságok jogosultak fegyverek birtoklására Libanon területén, ezzel biztosítva a béke és a rend fenntartását a régióban.
Egy névtelen libanoni kormányzati forrásra hivatkozva érkezett hír, miszerint "egy végrehajtási terv elindításáról született megállapodás, amely a menekülttáborokból történő fegyverek kivonására fókuszál. Ennek keretében elsőként június közepén a bejrúti táborokban kezdődnek a kivonások, majd a többi táborra is kiterjed a folyamat."
Abbász 2017 óta először érkezett Libanonba, ahol több mint 220 ezer palesztin él kritikus körülmények között, zsúfolt menekülttáborokban. Az ottani élethelyzet rendkívüli nyomorúságot tükröz. Abbász és Aun közös nyilatkozatával a remény szerint fokozatosan véget érhet a fegyveres csoportok, többek között a Hezbollah és a palesztin frakciók által birtokolt fegyverek dominálta időszak. Libanon politikai térképén Abbász mérsékelt Fatah pártja és a Hamász a legjelentősebb frakciók közé tartozik.