Sajnálattal értesítjük, hogy elhunyt Wünsch Lászlóné, született Tomcsányi Éva. Éva emléke mindannyiunk szívében élni fog, és közösen őrizzük meg az általa hagyott nyomokat és a szép emlékeket. Nyugodjon békében!


Dunaújváros Megyei Jogú Város Önkormányzatának honlapján tudatták a hírt, hogy városunk díszpolgára, Wünsch Lászlóné Tomcsányi Éva 94. életévében elhunyt.

Tomcsányi Éva 1931-ben született, és már 6 éves korában mozdulatművész tanfolyamra járt Csicseri Orosz Gitta mesternő növendékeként. Később Kassán és Debrecenben, majd 1974-től Budapesten folytatta tanulmányait. 1950-ben felvételt nyert a Színház- és Filmművészeti Iskola koreográfusképző Tánc Főtanszakára.

Nyári gyakorlatainak színhelye Sztálinváros volt, ahol a diploma megszerzése után érkezett, hogy megalapítsa a Városi Balettiskolát, és a felépülő színházban balettmesterként tevékenykedjen. Még főiskolás korában, 1954. március 1-jén indította el a Sztálinvárosi Balettiskolát a Bartók Béla Kultúrház keretei között. Ugyanebben az évben házasságot kötött Wünsch László koreográfussal. 1955-től kezdve társastánc tanfolyamokat vezetett, és nemcsak a tánc, hanem magatartás és illemtan tantárgyakat is oktatott. Később pedig bővítette a kínálatát jazz balett és aerobic tanfolyamokkal is.

Létrehozta a Balettkedvelők Társaságát.

1960-ban az Állami Balettintézetben sikeresen megszerezte második diplomáját, és Dunaújváros 10. évfordulójára megalkotta a "Város született" című táncjáték librettóját. 1965-re elvégezte a művészi torna és modern gimnasztika edzői képzését. Két évvel később, a városban megfigyelhető balett iránti fokozódó érdeklődés hatására, ő volt az első az országban, aki megalapította a Balettkedvelők Klubját, ezzel új színt hozva a helyi művészeti életbe.

Dunaújvárosban megrendezésre került az első Országos Balett Konferencia, mely a balettiskolák és tanfolyamok első országos fesztiváljaként debütált. Ezen a rendezvényen felnőttek számára elindították a modern gimnasztikai képzést, valamint a Balettiskolán belül megalakult a "Ritmika" osztály. A konferencia jelentős lépés volt, hiszen Dunaújváros volt az ország első városa, ahol megnyithatta kapuit az Állami Alapfokú Táncművészeti Iskola. A következő év szeptemberében az Állami Zene és Táncművészeti Iskola is elindult az Állami Zeneiskola keretein belül. Az iskolában Tomcsányi Éva kezdeményezésére a balettiskola fiatal növendékei egy közös osztály keretein belül folytathatták tanulmányaikat, ezzel erősítve a művészeti képzés integrációját és fejlődését.

2005-ben a Violin Alapfokú Művészetoktatási Intézmény pedagógiai tanácsadójává vált. A házaspár közösen alkotta meg a Tánclépések című kötetet, amelynek bemutatója ünnepélyes keretek között zajlott 2010. április 28-án.

Related posts