Drámai változások történtek a Trump elleni büntetőeljárásban: november 5-e után minden új irányt vett - számol be a Pénzcentrum.
A szövetségi bíróság elutasította azt a Donald Trump ellen indított szövetségi büntetőeljárást, melyben a régi-új elnököt azzal vádolták, hogy megpróbálta felülbírálni a 2020-as választások eredményét. Minderre azután került sor, hogy az ügyészek kérték az eljárás megszüntetését. Az ügyészek az igazságügyi minisztérium azon politikájára hivatkoztak, mely szerint nem emelhetnek vádat egy hivatalban lévő elnök ellen - tudósított a Reuters.
Tanya Chutkan, az Egyesült Államok kerületi bíróságának bírája hétfőn hozta meg fontos döntését, amely véget vetett a szövetségi hatóságok próbálkozásának, hogy Donald Trumpot büntetőeljárás alá vonják a 2020-as választás után tett hatalommegtartási kísérlete miatt. Ez a törekvés a 2021. január 6-i Capitoliumi támadás eseményeihez kapcsolódik, amely az amerikai demokrácia egyik legnagyobb kihívását jelentette.
A lépés Jack Smith különleges ügyész javaslatát követi, aki a választási ügy elutasítását kérte. Smith emellett lemondott arról a próbálkozásáról is, hogy felelevenítse egy korábbi esetet, amelyben Trumpot azzal vádolták, hogy 2021-ben, elnöki mandátuma lejárta után illegálisan birtokolt titkos dokumentumokat.
Ez jelentős jogi győzelmet jelent a megválasztott elnök számára, aki megnyerte a november 5-i amerikai választásokat, és január 20-án tér vissza hivatalába.
Az igazságügyi minisztérium által hivatkozott szabályozás gyökerei az 1970-es évekig vezetnek vissza. E szerint a hivatalban lévő elnök ellen indított büntetőeljárás az amerikai alkotmány megsértésének minősül, mivel ez aláássa az ország legfőbb végrehajtó hatalmának hatékony működését.
"Az ügyészek beadványukban hangsúlyozták, hogy ez az eredmény nem a vádlott ügyének érdemein vagy erősségein nyugszik."
Steven Cheung, Donald Trump szóvivője, üdvözölte a döntést, amelyet "a jogállamiság diadalaként" jellemzett.
Donald Trump ellen összesen négy különböző ügyben emeltek vádat. Kettő ezek közül Jack Smith indítványára indult, míg a másik kettő állami bíróságokon zajlik, New Yorkban és Georgiában. A New York-i ügyben már megszületett az ítélet, míg a georgiai ügy, amely a 2020-as választások eredményeinek megkérdőjelezésére tett kísérletekkel függ össze, még mindig folyamatban van.
Az ügyészek nyíltan elismerték, hogy egy olyan elnök megválasztása, aki aktív büntetőügyekkel küzd, egyedülálló és rendkívüli kihívást jelent az igazságügyi minisztérium számára.
Chutkan bíró nyitva hagyta a lehetőséget, hogy az ügyészek újra megpróbálhatják vádat emelni Trump ellen, amint elhagyja hivatalát. Ugyanakkor ez a lépés valószínűleg nehézségekkel szembesülne a már eltelt idő miatt.
2023 augusztusában Trump az ártatlanságát hangoztatta négy szövetségi vádpont kapcsán, amelyekben azzal vádolták, hogy összeesküvést tervezett a 2020-as választások utáni szavazatok összegyűjtésének és hitelesítésének megakadályozására.