Dömötör Csaba hangsúlyozza, hogy az EU és Ukrajna között létrejött agrárkereskedelmi megállapodás jelentős hatással bír a magyar gazdák számára. A megállapodás következményeként súlyos kihívásokkal kell szembenézniük, amelyek befolyásolják a hazai mezőgaz


Dömötör Csaba magyar újságíróknak adott nyilatkozatában felhívta a figyelmet arra, hogy az Európai Bizottság hétfőn agrárkereskedelmi megállapodást kötött Ukrajnával. Ezzel – ahogyan fogalmazott – fontos lépést tettek az EU piacainak Ukrajna számára történő megnyitása felé.

A megállapodás kifejezett célja, hogy felkészítse Ukrajnát a teljes jogú uniós tagságra - hívta fel a figyelmet a szóvivő. Ennek érdekében pontosítják, hogy milyen mennyiségű terméket lehet vámmentesen importálni Ukrajnából az EU-ba. Jelenleg a konkrét kvóták még nem ismertek, de a korábbi szabadkereskedelmi egyezményhez képest lényegesen nagyobb mennyiségű gabona, csirkehús, tojás, méz és egyéb mezőgazdasági termék behozatalára van kilátás az uniós és a magyar piacokra. Ez komoly hatásokat gyakorolhat a magyar gazdálkodókra - tette hozzá.

Bár bejelentették, hogy Ukrajnának bizonyos uniós normákat be kellene vezetnie, név nélküli uniós tisztviselők elismerték, hogy senki nem fog ellenőrzőket küldeni Ukrajnába, hogy megfigyeljék, valóban végrehajtják-e ezeket a reformokat. Ez különösen fontos téma, mivel a Farm Europe brüsszeli elemzőintézet adatai szerint jelenleg legalább 68 olyan növényvédő szert alkalmaznak Ukrajnában, amelyeket az Európai Unióban már régen betiltottak. Ezen kívül génmódosított termelés is folyik az országban – emelte ki az intézet.

Azt hangsúlyozza, hogy a megállapodás következményei nem kedveznek az ukrán kistermelőknek, hanem éppen ellenkezőleg, a nagyméretű agrárholdingokat részesítik előnyben. Ezek az óriásvállalatok, amelyek több százezer hektáron gazdálkodnak, jelentős mértékben nyugati európai és amerikai befektetők kezében összpontosulnak.

Related posts