Dobszay János: Mindenkinek a saját keresztje? A cím már önmagában is provokatív kérdéseket vet fel: Miért éppen a kereszt? Milyen terheket cipelünk mindannyian? Az életünk során mindannyian találkozunk nehézségekkel és kihívásokkal, amelyek formálják a s

A Gellért-hegyi Szabadság-szobor vonala egészen Bicskéig terjedt, egy olyan lépést téve, amely mögött a hatalom örökös védelme áll. Ezzel a döntéssel a kormányzat arra utal, hogy a jövőbeli politikai változások esetén is szeretnék megőrízni ezt a szimbólumot, mintha az eltávolítása egyenlő lenne a káosz beköszöntével. A kérdés az, hogy valóban egy szobor fenntartása jelenti-e a stabilitást, vagy csupán a hatalom kétségbeesett próbálkozása, hogy megőrizze befolyását a történelem színpadán. Ez a lépés sokak számára inkább a történelem eltorzításának, mintsem a szabadság szellemének megőrzésének tűnik. Mit gondolsz erről?
Néhány éve a dabasi Aldi közelében egy impozáns Jézus-szobrot avattak egy helyi hagyományőrző egyesület kezdeményezésére. Az esemény óriási közönségsikert aratott, ami arra inspirálta a szervezőket, hogy - az akkori Emberi Erőforrások Minisztériumának támogatásával - országszerte hasonló, több méter magas világító kereszteket és szobrokat állítsanak fel. Ezen alkotások célja, hogy (Orbán Viktor szavaival élve) messziről is láthatóan hirdessék: "Magyarország keresztény ország, és ez így is marad."
Nem tagadom, szeretem az útszéli kereszteket, és nem csak az - ahogy mondani szokás - "identitásom" miatt. Hozzátartoznak a magyar tájhoz, felidézik bennem az egykor az "apostolok szamarán" (értsd: gyalog) közlekedő emberek képét, akik megfáradva nagy utazásukban, megpihentek egy árnyas fa tövében álló kereszt mellett. Elmondtak egy fohászt, elmajszolták a reggelijüket, ozsonnájukat, elfogyasztotték a madár látta kenyeret. Az efféle kereszteknek praktikus szerepe is volt: afféle fapados GPS-ként jelezték, melyik kereszteződésnél kell jobbra vagy balra fordulni.
A mostanában felállított keresztek nem ilyenek. A Gellért-hegyi szobor talapzatára biggyesztett kőkereszt a hivalkodás, a melldöngető kereszténység példaképe. Azé a farizeusi magatartásé, amely ellen Jézus földi pályafutása alatt küzdött.