Megdöbbentő figyelmeztetés érkezett Washingtonból: Európának sürgősen döntenie kell Amerika és Kína között.


Brendan Carr, az amerikai Szövetségi Kommunikációs Bizottság elnöke úgy véli, hogy Európának sürgősen döntenie kell az amerikai technológiák – például Elon Musk Starlink-szolgáltatása – és a kínai alternatívák között. Carr hangsúlyozza, hogy az európai országok Muskkal szembeni túlzott óvatossága rövidlátó döntés, mivel a valódi kockázatot a kínai technológiai fejlődés jelenti. Ezzel párhuzamosan az Európai Unió a Starlink helyett saját műholdas szolgáltatásának fejlesztésére összpontosít, hogy csökkentse függőségét az Egyesült Államoktól. Ez a helyzet feszültségeket szülhet az EU és az USA viszonyában, különösen, ha Washington újabb vámokkal próbálja ösztönözni az európai vállalatokat az amerikai gyártásra.

Brendan Carr, az amerikai Szövetségi Kommunikációs Bizottság (FCC) elnöke, határozott figyelmeztetést intézett az európai országokhoz, kiemelve, hogy dönteniük kell az amerikai és a kínai technológiák között. Carr véleménye szerint az európaiak túlzottan bizalmatlanok Elon Musk Starlink műholdas internetszolgáltatásával szemben, miközben a valós hosszú távú fenyegetést a Kínai Kommunista Párt technológiai befolyásának növekedése jelenti - számolt be erről a Financial Times.

Carr kritikája éppen akkor fogalmazódott meg, amikor Európában egyre többen kezdték kétségbe vonni a Starlink rendszer megbízhatóságát. Ez a helyzet különösen felerősödött, miután Washington korábban kilátásba helyezte az ukrajnai Starlink-szolgáltatás leállítását.

Az EU pedig éppen támogatná egy európai alternatíva kiépítését, vagy a meglévő szolgáltatások (például az EutelSat) fejlesztését.

Carr, aki Donald Trump újraválasztása után került az FCC vezetésébe, hangsúlyozta, hogy a politikai érdekek sajnos háttérbe szorítják a stratégiai döntéseket. Szerinte Európában aggasztóbb lenne, ha a kínai típusú alternatívák teret nyernének. Ezzel párhuzamosan a brit BT és a Virgin Media O2 jelenleg csupán kísérleti fázisban tesztelik Musk technológiáját, és még nem tettek véglegesen elköteleződést a Starlink irányába.

Az FCC vezetője kifejtette, hogy Európa geopolitikai és technológiai szempontból is "csapdába került" Washington és Peking között, különösen a mesterséges intelligencia és a műholdas technológiai fejlesztések terén. Carr rámutatott, hogy az Európai Bizottság politikai irányvonala aggasztó, mivel szerinte Brüsszel protekcionista és Amerika-ellenes lépéseket tesz az amerikai technológiai vállalatokkal szemben.

A Bizottság válaszul hangsúlyozta, hogy minden vállalattal szemben igazságosan, diszkrimináció nélkül alkalmazza szabályait.

A Starlink körüli kérdőjelek ellenére az utóbbi hetekben jelentős mértékben növekedett a nagy európai műholdas szolgáltatók, mint például az Eutelsat és az SES részvényeinek értéke. Ennek hátterében áll, hogy az Európai Bizottság nyíltan kifejezte szándékát, miszerint támogatni kívánja az ukrán hadsereg kommunikációs igényeit európai műholdas szolgáltatók által. Mindazonáltal szakértők figyelmeztetnek arra, hogy jelenleg még nem áll rendelkezésre olyan európai műholdas rendszer, amely igazán versenyre kelhetne a Starlink által képviselt szolgáltatási szinttel.

Carr azt is javasolta, hogy az európai telekommunikációs óriások - Nokia és Ericsson - bővítsék gyártási kapacitásaikat az Egyesült Államokban, hogy elkerüljék Trump új vámtarifáit. Carr szerint súlyos iparpolitikai hiba volt, hogy az USA-ban nincs jelentős hazai vállalat a telekommunikációs infrastruktúra piacán.

A cégek számára vonzóbb szabályozói kereteket ígértek, amennyiben termelésüket az Egyesült Államokba telepítik.

A Nokia és az Ericsson jelenleg az amerikai mobilhálózatok legnagyobb beszállítói, ezért kulcsfontosságú számukra, hogyan alakulnak a kereskedelmi vámok. Az Ericsson vezetője nemrég jelezte, nyitottak lennének a gyártási kapacitásuk további növelésére az Egyesült Államokban, ha a vámhelyzet romlik. A Nokia ezzel párhuzamosan hangsúlyozta, hogy az USA-t már most is "második otthonának" tekinti, jelentős helyi gyártási és fejlesztési központokkal.

Related posts