A kormány bemutatta, hogy miként alakult ki április végére a rekordszintű hiány.


Az idei évben eddig 2930 milliárd forint hiányt mutat a költségvetés. Bár a helyzet nem rózsás, mégsem beszélhetünk tragédiáról: a bevételek kedvezően alakulnak, és az állam a kamatok jelentős részét már rendezte. Ugyanakkor van egy olyan terület, ahol a túlköltekezés már aggasztó mértékeket öltött.

Az éves hiánycél 70 százalékát is elértük, április végéig 2930 milliárd forint az államháztartás központi alrendszerének hiánya - közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium. Ekkora hiány még soha nem volt négy hónap után. Amikor két hete kijött az előzetes szám, az NGM mindenkit igyekezett megnyugtatni, hogy nincs gond. Valójában a helyzet nem jó, de tényleg nem összeomlás közeli.

A bevételi oldal alakulása a tervek szerint halad, hiszen az év első harmada alatt a várt bevételek 33,3%-a már befolyt az államkasszába. Az áfabevételek is a várakozásoknak megfelelően teljesülnek, sőt, minimális mértékben, 23 milliárd forinttal meghaladják az időarányos tervet. Ez azt jelenti, hogy amikor Nagy Márton a lakossági fogyasztás stabilitásáról beszél, ezt a számadat is alátámasztja. Ugyanakkor a bevételi oldalon megfigyelhető, hogy az EU-s források érkezése lényegesen elmarad a várttól; eddig csupán az éves előirányzat 6,7%-a, azaz 150 milliárd forint valósult meg. Ez a hiány természetesen érzékelhető az államkasszában, de önmagában még nem tekinthető drámainak.

A kiadási oldal elszállása miatt kialakult jelentős hiány főként a kamatkiadások drámai emelkedésének tudható be, amelyek eddig 650 milliárd forinttal haladják meg azt az összeget, amit a 12 hónapra elosztva kellett volna kifizetni. A kormány helyzete azonban kedvezőbb, mint amilyennek látszik: a nagy infláció idején kibocsátott, most lejáró állampapírok miatt január és május között jelentős kamatfizetések várnak az államra. Ez azt jelenti, hogy a második félévben a kiadások várhatóan már nem fognak ilyen mértékben megterhelni az államkasszát.

Ennél rosszabb hír a költségvetés stabilitása szempontjából az, hogy a költségvetési szervek kiadásai majdnem 600 milliárd forinttal az időarányos terv fölött tartanak. Márpedig ezen a soron nem látni semmi okot arra, hogy később majd visszafogják a túlköltekezést.

Related posts