A demokraták Rogán-féle stratégiája bevált, így Orbánék most az amerikai álom után loholhatnak.


A magyar kormány lelkesen várja, hogy Donald Trump hűséges támogatását csúcstalálkozókra és grandiózus üzletekre váltja. Ugyanakkor Washington elfoglaltságai és önzősége miatt nem igazán hajlik arra, hogy Orbán Viktornak különösebb kedvezményeket nyújtson. Viszont egy ajándékot mégiscsak kapott a magyar miniszterelnök: szabad kezet a demokrácia fokozatos leépítésében.

Orbán Viktor győzelmét ünnepelni érkezett a Puskás Arénába, ám ezúttal nem a foci világában zajlottak az események. 2024. november 8-án, három nappal azt követően, hogy Donald Trump visszanyerte helyét a Fehér Házban, egy informális EU-csúcsot tartottak Budapesten. A magyar miniszterelnök számára már önmagában is nagy megtiszteltetés volt, hogy egy ilyen impozáns stadionban fogadhatta az európai vezetőket, de Trump győzelme az amerikai elnökválasztáson végképp emlékezetessé tette ezt a napot.

Egyedül ő állt teljes mellszélességgel a következő amerikai elnök mögött a kampányban, amit az ő tanácsadói segítettek, és ezért most egyedül ő arathatja le a babérokat.

Orbán igyekezett leplezni elégtételét. A csúcs mosolygósan telt, közös nyilatkozatot is elfogadtak. A házigazda hangsúlyozta, hogy semmilyen vitájuk nem volt, a csatákat majd Brüsszelben vívják meg.

Január végén az MNB konferenciáján Orbán Viktor már nem tétovázott: kifejtette, hogy míg mi – tehát ő – a történelem főútján haladunk, az Európai Unió "valahol a sárban botorkál". Februári évértékelőjében pedig a Trump-pal való viszonyáról így nyilatkozott: "Dávid Góliáttal vívott harcában megérkezett Dávid bátyja is, aki igencsak impozáns alkatnak tűnik."

Orbán Viktor Donald Trump győzelmét megváltó pillanatként értékelte. Szubjektív értelmezésében a tavalyi esztendő rendkívül megpróbáló volt, hiszen elvesztették a köztársasági elnököt, az Európai Parlamenti listavezetőt, és az ukrajnai háború is egyre kedvezőtlenebb fordulatokat vett. "Olyan volt, mint egy rémálom" – fogalmazott. "És ahogyan az lenni szokott, az árulás sem maradt el" – tette hozzá, anélkül hogy megemlítette volna Magyar Péter nevét. A Tisza nyári európai parlamenti választáson olyan eredményt produkált, amelyet egy ellenzéki párt 14 év Orbán-kormányzása alatt egyszer sem tudott elérni. Azóta a legtöbb közvélemény-kutatásban át is vette a vezetést, a Fidesz pedig képtelen tartósan dominálni a politikai diskurzusban. Ez a terület ismeretlen a kormánypártok számára, de az amerikai választási győzelem "hűsítő árnyékában" már könnyebb visszaemlékezni a múltra.

Trump lassan 100 napja van ismét hatalmon, de mit nyert vele Orbán, és mit nyert Magyarország? A két kérdést különválasztjuk, mert azt gondoljuk, a kormányfő érdeke és az országé nem mindig egyezik.

Trumpra fogadni kiváló stratégiai befektetés volt a miniszterelnök szempontjából

- értékeli a helyzetet Hegedűs Dániel, a German Marshall Fund elemzője. Elsősorban azért, mert jelentősen nőtt a mozgástere a demokrácia további leépítéséhez. "Korábban két olyan külső szereplő volt, amelyik igyekezett korlátok közé szorítani Magyarország autoriter fejlődését, az Európai Unió és az Egyesült Államok. Ebből a szerepből Amerika teljesen kilépett" - mondja Hegedűs.

Related posts