Bábolna területén kerülnek elásásra a leölt marhák, ahogyan a polgármester fogalmazott: a döntés már megszületett, részt venni a folyamatban nem volt lehetőségünk.

Lezárták az utat Bana és Ács között - Fotó: Bábolna Város Hivatalos Oldala / Facebook
"Számos ember keményen dolgozott azon, hogy az állattetemek ne ebbe a térségbe kerüljenek, azonban a 50-80 kilométeres körzetben ez maradt az egyetlen opció" - nyilatkozta Horváth Klára, Bábolna polgármestere a Bábolna TV Youtube csatornáján. Hozzátette: "A döntés megszületett, hogy a kisbajcsi állatállományt itt kell megsemmisíteni, sajnálatos módon ebbe nekünk nem volt beleszólásunk."
A bábolnai polgármester azután szólalt meg, hogy a képviselő-testületből az elmúlt napokban többen is azt állították: az önkormányzatot nem tájékoztatták előre arról, mi fog történni. Horváth Klára leszögezte: pénteken a főispánnal egyeztetett, közölték vele a döntést. Őt ugyanakkor nem hívták fel a képviselőtársai, mielőtt posztoltak volna.
A bábolnai városvezető megerősítette, hogy egy korábban már működő dögkutat reaktiváltak mintegy két hektáron. Mind az 1700, leölt marhát ide szállítják Kisbajcsról, és hét méter mélyen ássák el őket.
A Bábolnai Önkormányzat hivatalos weboldalán tájékoztatják a lakosságot, hogy hétfő délutánjától kezdődően a Bana és Ács közötti (81141-es számú) autóút lezárásra került. A polgármester nyilatkozatában kifejtette, hogy az intézkedés szükségességét a közlekedésbiztonság érdekében hozták meg, mivel a területen végzett munkálatok komoly figyelmet és védelmet igényelnek.
A jelenlegi járványhelyzetre való tekintettel tisztelettel kérem mindazokat, hogy ebben az időszakban tartózkodjanak a környék látogatásától. Kérjük, kerüljük el a katasztrófaturizmust, hiszen most nem ez a megfelelő időpont a felfedezésre. Köszönöm a megértést!
A rendőrség zárta le a területet, ahová kizárólag az állatok megsemmisítésével foglalkozó ATEV munkatársai léphetnek be.
A nyolcperces videóból kiderült, hogy egyetlen, szóba jöhető másik lehetőségként a Bács-Kiskun vámegyei Solt település merült fel, ott égető működik, de a település sokkal messzebb van Kisbajcstól. Horváth Katalin azt is bejelentette, hogy szerda estére rendkívüli testületi ülést hívott össze.
Múlt pénteken a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) bejelentette, hogy egy kisbajcsi szarvasmarhatartó telepen felfedezték a ragadós száj- és körömfájás vírusát. Ez a betegség több mint öt évtized után ismét felbukkant Magyarországon. A klasszikus tünetek március elején jelentkeztek az 1400 szarvasmarhát nevelő telepen, amely Győr közelében található. A fertőzött állatok kezelése nem lehetséges, így ha egy gazdaságban csak egyetlen állatnál is megerősítik a kórt, az ott tartott összes párosujjú patás állatot el kell pusztítani. Fontos megjegyezni, hogy a betegség emberekre rendkívül ritkán terjed át.
A marhákat ezekben a napokban a helyszínen karámba terelik, ahol fegyverrel végeznek velük állatorvosok és szakemberek jelenlétében, majd elszállítják a tetemeket. Elégetni nagyon időigényes feladat lenne őket, ezért választották ezt a módszert. Naponta 300-400 leölt állatot tudnak elszállítani a telepről.