Az új orosz csodafegyver árnyékában: események a világégések ezredik napján A világ színpadán, ahol a feszültség és a remény egyaránt jelen van, a világégések ezredik napján különös események zajlottak. Az új orosz csodafegyver bejelentése, amely a nemze


Itt az utolsó próbálkozás, a végső nagy megmérettetés! Csak egy utolsó erőfeszítés maradt a harcmezőkön, egy utolsó imádság itthon, a következő hónapok fájdalmához, szenvedéseihez és nélkülözéseihez. Hamarosan véget ér az emberiség kíméletlen szenvedése.

Fekete József 1917. április 22-én, egy vasárnapi lapszámban a Léván megjelenő Bars című hetilap vezércikkében a Nagy Háború eseményeit tárgyalta. E háború, amely 1914. július 28-án kezdődött az Osztrák-Magyar Monarchia Szerbiához intézett hadüzenetével, már ezer napja sodorta magával a világot.

A Nagy Háború ezredik napján, 1917. április 22-én kezdődött a szinte már elfeledett doirani (dojráni) csata a mai Észak-Macedónia és Görögország területén a britek és a bolgárok között. A George Milne altábornagy parancsnoksága alatt álló 43 ezer fős brit haderő a Doiran-tónál elhelyezkedő 30 ezer fős bolgár haderővel szállt szembe Vlagyimir Vazov ezredes parancsnoksága alatt. Az 1917. május 9-ig zajló ütközet döntő bolgár győzelemmel ért véget, ami 16 hónapos némasághoz vezetett a fronton a következő doiráni csata előtt.

Kormányzóhelyettest választanak Budapesten: 1942. február 16-án, a második világháború ezredik napján a magyar parlament képviselőházának ülése Szinyei Merse Jenő elnök bevezető szavaival indult, aki Horthy Miklós üzenetét olvasta fel. Ebben a fontos kommunikációban a kormányzó azt kérte, hogy mellé, utódlási joggal, válasszanak ki egy helyettest. Horthy Miklós elegáns módon lemondott a jelöltállítás jogáról, lehetőséget adva arra, hogy idősebb fia, István helyett a parlament javaslatát vegyék figyelembe a kormányzóhelyettesi posztra.

Ezen a napon a Holland Antillákhoz tartozó, ekkor az Egyesült Államok felügyelete alatt álló, Venezuela közelében fekvő Aruba szigetén működő olajfinomítókat támadta az U-156 jelű német tengeralattjáró Werner Hartenstein parancsnoksága alatt, miközben a "farkasfalka" másik négy U-bootja és két olasz tengeralattjáró kereskedelmi hajókra vadászott a közelben. Az olajfinomítók elleni akció sikertelen volt, ám a strandon landolt egyik torpedó másnap felrobbant szétszerelés közben, négy holland tengerészgyalogos halálát okozva.

A világégés ezredik napján, egy szomorú fejezet íródott a Bangka-szigeten: japán katonák gépfegyverekkel támadtak meg két elsüllyedt hajóról, és brutálisan lemészároltak 22 ausztrál ápolónőt, valamint 60 ausztrál és brit katonát, akik a Szingapúr elestét követően próbálták meg elkerülni a fogságot. A tragikus esemény végén csupán egy ápolónő és két katona élte túl a borzalmakat.

Related posts