A tavasz beköszöntével a cicád vagy a kutyád megőrjít? Valószínűleg ezek lehetnek a problémák forrásai.


A kutyák, macskák sokszor ilyenkor már terhesek az első alommal.

Legyen szó kutyáról vagy macskáról, a tüzelés jelenségét mindannyian jól ismerjük, akár a gyermekkori emlékeinkből is. A kandúrok ilyenkor, decembertől nyár végéig, mintha csak vendégségbe járnának, csupán enni térnek haza, míg az utcákon kalandoznak. Gyakran fáradtan és megviselten, a két nagy világjárás között pihenve találjuk őket.

A nőstények viselkedése megváltozik, jellegzetes hangon hívják a kandúrokat, de sok macska a teljes szemérmetlenségig elmegy és hátsóját az ég felé tartva közlekedik a lakásban. A kutyáknál annyi a különbség, hogy a nőstények vérezhetnek a tüzelés során, illetve esetükben nem annyira szigorúan szabályozott az időzítés.

A macskák fialása szorosan összefonódik a külső környezet viszonyainak kedvező alakulásával; csak akkor döntenek a kölykök világrahozataláról, ha a kinti hőmérséklet elviselhető, és a kicsik nem kerülnek a fagy halálos ölelésébe. Legkorábban márciusban bukkannak fel a kis jövevények, majd ezt követően, a kicsik gondozása után, egy őszi időszak következik, amikor akár egy újabb alom is érkezhet. A termékeny, keresett nőstények esetében előfordulhat, hogy egy év alatt akár háromszor is szülnek, különösen, ha az egyik alomban valamilyen váratlan esemény történik.

A fűtési időszak télen és kora tavasszal veszi kezdetét, majd egészen az ősz beköszöntéig folytatódik.

A nőstények furcsa miákolása és testtartása, no meg az ajtónk előtt sorakozó, eddig soha nem látott, ráadásként minden lepisilő kandúrok figyelmeztetnek erre az időszakra. Emellett az állat gyakran túlságosan ragaszkodóvá válik, étvágytalan, állandóan ki akar menni. Az pedig senkit ne tévesszen meg, hogy az adott nőstény még nincs egy éves: legkorábban akár 6 hónapos kortól beindulhat az ivarzás.

A nőstény kutyák évente egy-két alkalommal tüzelnek, de fontos megjegyezni, hogy minden egyes állat egyedi, és még fajtán belül is tapasztalhatunk eltéréseket. Sőt, előfordulhat, hogy ugyanaz a kutya váratlanul egy teljesen más időpontban hoz világra kiskutyákat, mint ahogyan azt megszoktuk. A kutya ivarzási ciklusa három szakaszra bontható. Az első fázisban a szeméremtest megduzzad, és véres váladék szabadul fel, ugyanakkor a kutya nem mutat túl nagy érdeklődést a kanok iránt.

Ez a folyamat általában néhány naptól legfeljebb néhány hétig terjed. A következő szakasz a párzás időszaka, amikor a feromonok varázslatos erejének köszönhetően a világ minden szegletéből összeverődnek az ivaros kanok, függetlenül a méretüktől vagy más jellemzőiktől.

Az udvar gyakran a jelenlétükkel telítődik, békésen napozva, csendesen figyelik a környezetüket, miközben nyomokat hagynak maguk után, mintha titkos üzeneteket írnának a földre.

A nőstény kutyák párzási időszaka átlagosan kilenc napig tart, ezt követően 4-5 hónapig a hormonális aktivitás csökken. Tüzelés alatt a kutyák viselkedése, testtartása, étvágya és fizikai aktivitása is jelentős változásokon mehet keresztül. A legkorábbi termékeny kor a kutyáknál általában 6 hónapos korra tehető, és érdekes módon, a kisebb fajtájú kutyák korábban kezdhetnek tüzelni, így nagyobb eséllyel tapasztalják meg ezt a folyamatot fiatalabb korban.

Hacsak nem vagyunk profi tenyésztők, mindenképpen ivartalaníttassuk a kutyánkat, macskánkat, a nemétől függetlenül. Nagy tévhit, hogy a nőstényeknek szülniük kell egyet, ez nem igaz, és soha nem is járult hozzá egyetlen állat egészségéhez sem. Mielőtt Cirmi vagy Buksi elérné a 6 hónapos kort, vigyük el az állatorvoshoz és ivartalaníttassuk. Ezzel nemcsak betegségeket előzhetünk meg, de meg is hosszabbítjuk kedvencünk életét.

Az állandóan terhes és szoptató állatok teste fokozatosan kimerül, miközben a hímek szinte érzéketlenül, vakon követik a szagnyomokat, mintha minden másra csak egy elmosódott háttérként tekintenének.

Gyakran találom magam olyan helyzetekben, ahol vadászok, autósok vagy mérgezett csapdák kereszttüzébe kerülök.

A műtéti eljárás költségei nőstény állatok esetében magasabbak, míg a hímeknél általában olcsóbb és kevesebb bonyodalommal jár. Az ivartalanítás mindkét nem számára elengedhetetlen, hiszen a nem ivartalanított kanok és kandúrok folyamatosan hajlamosak a szökdösésre és a területük megjelölésére. A vizeletük szaga rendkívül intenzív és kellemetlen, ráadásul a kárpitokból való eltávolítása igencsak nehézkes feladatot jelent.

A kölykök pénzért való árusítása, amikor azt nem szakképzett tenyésztő végzi, szaporításnak minősül, és általában széles körű elítélés övezi ezt a gyakorlatot (sokszor jogosan). Ha már megtörtént a baj, még mindig van lehetőség a helyzet orvoslására; a nőstényeket akár vemhes állapotban is műthetjük, de a tüzelési időszak is megfelelő lehet az operációhoz.

Related posts