Az orosz fegyverkezési program kiemelkedő elemei


Kijev az Egyesült Államok támogatásának köszönhetően ATACMS rakétákkal indított támadást Oroszország mélyebben fekvő területei ellen. E lépésre válaszul az orosz hadsereg a kelet-ukrajnai Dnyipró városában található Juzsmas rakétagyártó üzemnél alkalmazta legújabb közepes hatótávolságú hiperszonikus rakétarendszerét, amely Oresnyik néven ismert.

- jelentette be Putyin, miközben a világ figyelme rá irányult.

Az Oresnyik ballisztikus rakéta rendkívüli sebessége akár 10 mach, ami azt jelenti, hogy másodpercenként 2,5-3 kilométert képes megtenni a levegőben.

Az orosz elnök nyilatkozata szerint a Juzsmast célzó rakéta hagyományos robbanótöltettel van felszerelve, és az új rakétarendszer harci tesztelése a NATO-országok agresszív magatartására adott válaszlépés. Putyin nemrégiben Asztanában beszélt az "Oresnyik" rakéta néhány jellemzőjéről, kiemelve annak csapásmérő kapacitását, amelyet nukleáris fegyverek teljesítményével vetett össze - számolt be a RIA Novosztyi hírügynökség.

Vlagyimir Putyin orosz elnök még 2017-ben jelentette be, hogy elfogadták a 2018-2027 közötti időszakra szóló új állami fegyverkezési programot (GPV).

"Ez a látogatás a PJSC United Engine Corporationnál megerősítette számomra, hogy a védelmi ipari komplexum az elkövetkező években is folyamatosan és megbízhatóan fog működni" – mondta Putyin, ahogyan azt az Interfax hírügynökség is beszámolt róla.

A hadsereg 2017-es nyilatkozatai alapján a következő évtized folyamán a fókusz az új Sarmat stratégiai rakétarendszer, a legmodernebb S-500-as légvédelmi rakétarendszer, valamint a Zircon hiperszonikus rakéta fejlesztésére irányul. Emellett a hadiipari komplexumnak prioritásként kell kezelnie az Armata, Kurganets és Boomerang páncélozott harckocsik projektjeinek befejezését is.

Az orosz fegyverkezési program az utóbbi években jelentős technológiai áttöréseket hozott, amelyek középpontjában a hiperszonikus fegyverek, új generációs rakéták, korszerű harci repülőgépek és hadihajók állnak. Ezek a fejlesztések meghatározó szerepet játszanak az orosz hadsereg modernizációs törekvéseiben, és céljuk, hogy kiegyensúlyozzák a NATO és más nyugati országok katonai fölényét. Az orosz védelmi ipar folyamatosan dolgozik azon, hogy ezeket az innovációkat integrálja a hadsereg működésébe, ezzel erősítve Oroszország globális pozícióját.

Az orosz haditechnológia egyik legizgalmasabb vívmánya a Zircon hiperszonikus rakéta, amely szédítő, akár 9 Mach sebességgel is képes haladni, így szinte lehetetlen feladat elé állítja a jelenlegi légvédelmi rendszereket. Ezen kívül a MiG-31 vadászgépek által szállított Kinzsal rakéta és az Avangard hiperszonikus siklóegység szintén jelentős előrelépést képviselnek a modern hadviselés terén. Különösen az Avangard figyelemre méltó, hiszen nemcsak a sebessége, hanem a manőverező képessége is lehetővé teszi számára, hogy kikerülje az ellenséges elfogórendszerek radarjait és rakétáit.

Az RS-28 Sarmat interkontinentális ballisztikus rakéta a világ egyik legnagyobb és legpusztítóbb fegyverének számít. Több robbanófejet képes szállítani, beleértve a nukleáris és hiperszonikus egységeket, több mint 18 000 kilométeres hatótávolságon belül. A Sarmat fejlesztésének célja, hogy biztosítsa Oroszország nukleáris elrettentő képességét a globális konfliktusok során.

Az ötödik generációs Szu-57 vadászgép, valamint az egyhajtóműves Szu-75 Checkmate a légi hadviselés világában forradalmi újításokat hoznak.

Ezek a repülőgépek egyedülálló lopakodó technológiával bírnak, amely lehetővé teszi számukra, hogy észrevétlenül közelítsenek az ellenséges célpontokhoz. Hiperszonikus fegyverek szállítására is képesek, így rendkívüli precizitással és hatékonysággal képesek támadni. Sokoldalú funkcionalitásuk révén nem csupán a légvédelem áttörésére, hanem a légi fölény megszerzésére is ideálisak.

A haditengerészet 2018-ban, hosszas tesztelési folyamatokat követően állította hadrendbe legújabb büszkeségét, az Admiral Gorskov fregattot. Ez a hajó nem csupán az orosz haditengerészet zászlóshajója, hanem a Zircon rakéták hordozására és bevetésére is képes, így demonstrálva hadászati hatékonyságát. Az Admiral Gorskov az első egység egy új fregattsorozatból, amely a régi szovjet gyártású rombolók modern utódja. A nukleáris robbanófej alkalmazására is alkalmas rakétákkal felszerelt hajó 130 méter hosszú, és körülbelül 200 fős legénységgel rendelkezik. 2019-ben lenyűgöző teljesítménnyel, 35 000 tengeri mérföldes úton megkerülte a világóceánt, ezzel is bizonyítva képességeit.

Oroszország legfrissebb fegyverfejlesztései radikálisan átformálják a globális biztonsági tájat. Ezek a modern technológiák nem csupán katonai újításokat jelentenek, hanem egyértelmű geopolitikai üzeneteket is hordoznak, amelyek megerősítik Oroszország pozícióját mint a nemzetközi színtér egyik kulcsszereplőjét.

Related posts