Amnesty International: Izrael súlyos emberi jogi megsértéseket követ el Gázában, amelyek népirtásnak minősíthetők.

Egy emberi jogokat védő szervezet legfrissebb jelentése alapján Izrael a Gázai övezetben "szubhumán csoportként" kezeli a palesztin lakosságot, és céljaik között szerepel a fizikai megsemmisítésük. Két héttel ezelőtt a Nemzetközi Büntetőbíróság elfogatóparancsot adott ki Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök ellen, amire Orbán Viktor gyorsan reagált, és meghívta Magyarországra az izraeli vezetőt.
Az Amnesty International csütörtökön nyilvánosságra hozott jelentése szerint Izrael népirtást hajtott végre és folytat a megszállt Gázai övezetben, amelyet a szervezet mérföldkőnek nevezett.
Az emberi jogok védelmével foglalkozó szervezet elemzése rávilágít arra, miként vált Izrael válasza a Hamasz tavaly október 7-i, körülbelül 1200 halálos áldozatot követelő terrortámadása után a palesztinok gázai életének megkeserítésévé. A jelentés hangsúlyozza, hogy a helyzet folyamatosan romlik, és a palesztin lakosság szenvedései szinte büntetlenül zajlanak, mintha a világ szeme előtt szabadult volna el a pokol.
A jelentés szerint az elmúlt két hónapban különösen Észak-Gázában vált súlyossá a helyzet, ahol "az ostromlott népesség éhezéssel és megsemmisüléssel" néz szembe, menekülnie kell, miközben "válogatás nélküli" bombázások érik, az "életmentő humanitárius segítséget" pedig korlátozza Izrael.
A dokumentum megállapításai szerint Izrael "kíméletlen katonai offenzívája következtében több mint 42 ezer palesztin vesztette életét, közöttük 13 ezer gyermek", és több mint 967 ezer ember szenvedett sérüléseket. Az áldozatok közül sokan "szándékos, válogatás nélküli támadások" célpontjává váltak, amelyek gyakran egész többgenerációs családokat semmisítettek meg.
Agnes Callamard, az Amnesty International főtitkára rámutatott, hogy a szervezet legújabb jelentése rávilágít arra, hogy Izrael olyan cselekményeket hajtott végre, amelyek a Genfi egyezmények keretein belül tiltottnak számítanak. Ezen cselekmények célja a palesztin lakosság Gázában való megsemmisítése, ami magában foglalja a gyilkosságokat, a fizikai és mentális károkat, valamint a gázai palesztinok számára olyan életkörülmények szándékos megteremtését, amelyek a fizikai megsemmisülésüket célozzák.
Szerinte Izrael hónapról hónapra olyan "szubhumán csoportként" viszonyult a gázai palesztinokhoz, akiket "nem illetnek meg az emberi jogok és az emberi méltóság". Ezen kívül világosan kifejezte szándékát a fizikai megsemmisítésükre vonatkozóan.
"A nagyon súlyos megállapításaink ébresztőként kell hogy szolgáljanak a nemzetközi közösség számára: ez egy népirtás. Azonnal meg kell állítani" - tette hozzá.
Izrael ismételten azzal érvelt, hogy a gázai műveletei jogosságát a Hamász megsemmisítésének szándékával támasztja alá. A főtitkár azonban rámutatott, hogy a népirtásra irányuló szándék és a katonai célkitűzések nem zárják ki egymást; ez a két aspektus együttesen is jelen lehet a konfliktusban.
Azok az államok, amelyek folytatják a fegyverszállítást Izraelnek, felelősségük tudatában kell, hogy legyenek: ezzel a cselekedetükkel megszegik a népirtás megelőzésére vonatkozó nemzetközi kötelezettségeiket, és kockáztatják, hogy bűnrészessé válnak. Különösen az Egyesült Államokra és Németországra hívta fel a figyelmet.
Az izraeli vezetés rendre visszautasítja a népirtásra vonatkozó vádakat. Azt hangoztatják, hogy céljuk a Hamász felszámolása, és a nemzetközi joggal összhangban járnak el.
Két héttel ezelőtt a Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) már kiadott egy elfogatóparancsot Benjamin Netanjahu ellen.
A szervezet azért hozta meg ezt a döntést az izraeli miniszterelnök és a nemrégiben leváltott Joáv Galant védelmi miniszter ellen, mert a bírók véleménye szerint "alapos okkal" feltételezhető, hogy a két politikai vezetőt "bűnügyi felelősség" terheli a gázai háború során elkövetett "háborús és emberiesség elleni bűncselekmények" miatt. A vádpontok között szerepelnek olyan súlyos cselekmények, mint az éheztetés és a civil lakosság ellen elkövetett háborús bűntettek. Izrael azonban határozottan elutasította ezeket a vádakat.
Orbán Viktor miniszterelnök az ICC bejelentését követően közölte, hogy hivatalos magyarországi látogatásra hívja meg Benjamnin Netanjahut. A magyar miniszterelnök szerint az ICC döntése "politikai célokból" született, azzal "szembe kell szegülni".
Az Amnesty International mostani jelentése ugyanakkor összhangban van az ICC ítéletével, és gyakorlatilag megerősíti azt.