Ami megőriz minket.


Húsvét alkalmából különleges könyvet ajánlok az olvasóim figyelmébe. Egy esztendeje fedeztem fel az Instagramon Luke Sherlock fiatal írót és könyvesbolt-tulajdonost, aki @english­pilgrim (angol zarándok) néven hetente osztja meg magával ragadó fotóit és videóit a Brit-sziget elhagyatott templomairól. Első hallásra nem tűnik popkulturális áttörést garantáló témaválasztásnak, nem igaz? Ám ahogy Jordan Peterson képes volt ősz halántékú fehér (ráadásul kanadai) férfiként, klasszika-­filológiai előadásokkal a teljes ismeretlenségből YouTube-sztárrá emelkedni, úgy e heti szerzőnk is rácáfol a korunk nyilvánosságával kapcsolatos előítéletekre. Rövidke idő alatt kétszázezer követőre tett szert, amire egy középhaladó luxusinfluenszer is elismeréssel csettintene. Ami ennél szebb és izgalmasabb, hogy hívei biztatására kézzel megfogható, forgatható, megszagolható, kifogástalan ízléssel tördelt és illusztrált kötetbe gyűjtötte össze az általa bejárt legvarázslatosabb tereket.

Szerzőnk a Peak District festői, agrárvidéki dombjain nőtt fel, és jelenleg feleségével, Agathe-tal közösen irányítják a Sherlock & Pages nevű független könyvesboltjukat a bájos Frome városában. Az angliai katolikusok és anglikánok statisztikái szerint napjainkban a lakosság mindössze 1-2 százaléka látogat el havonta legalább egyszer templomba, míg a 19. században ez az arány még közel 50 százalék volt. Az országban több mint 16 ezer templom áll, ezek közül körülbelül 12 ezer műemléki védelem alatt áll. A nemrégiben, március végén publikált Forgotten Churches - Exploring England's Hidden Treasures (Elfeledett templomok - Anglia rejtett kincseinek felfedezése) című kötet hetven különleges épület történetét, helyi és általános kulturális értékét és jelentőségét tárja elénk. Az apró gránitkápolnáktól kezdve a gótikus csodákon át egészen a Stuart és viktoriánus templomokig, the szásztól a normann örökségig terjed a paletta. A Kent mocsaraitól Norfolk lápvidékén, valamint a yorkshire-i dombokig és a szerző somerseti ösvényekig tartó utazás során minden egyes épület felfedi az egykori helyi közösség karakterét és hitvilágát, valamint a templomok kő-, fa- és fémfelületein dolgozó mesterek zsenialitását. A több mint százhetven oldalas kötet segítségével olyan eldugott helyekre juthatunk el, amelyekről nemcsak a turisták, de valószínűleg az angol lakosság többsége sem hallott. Sherlock nem csupán térben, hanem időben is messzire repít minket. A könyv lapjain megelevenednek a templomokban lezajlott szakrális események, a jelenkortól a reformáció viharain át egészen a középkori misékig.

Ioana Pioaru, a könyvet illusztráló - az Instagramon szintén elérhető és követésre érdemes - román származású, a szigetországban élő grafikusművész külön említést érdemel. Ezt a kötetet könnyedén illusztrálhatták volna giccses fotográ­fiákkal is, a monokróm, régimódi tintarajzok azonban sokkal hatásosabb, erőteljesebb lenyomatát adják az elmú­lás és az időtlenség furcsa, elsőre ellentmondásosnak tűnő egy­idejűségének. Útikönyv bolyongáshoz, építészeti album, történelmi segédanyag egyben - a végeredményből árad a nyugalom, ami a mai világban valódi ellenkulturális csúcstermékké, szinte tökéletes tárggyá és ajándékká teszi a könyvet.

Békés Márton barátommal, aki nemzedékem egyik legkarakánabb történésze, számos felejthetetlen beszélgetést folytattunk a hazai konzervatívok és tradicionalisták körében teret hódító anglomániáról. Mindketten nagyra értékeltük Sir Roger Scruton írásainak formai és tartalmi letisztultságát, ám a véleményünk abban egybeesett, hogy a távoli kultúrák iránti csodálat sohasem pótolhatja a saját értékeink megbecsülését. Húsvéti könyvajánlóm üzenete tehát nem csupán a régi Anglia - Scruton szavaival élve "az eltűnő ideál" - dicsérete, hanem sokkal inkább egy bátorítás arra, hogy merjünk mélyebben belemerülni a saját hagyományainkba és értékeinkbe.

Egy élet éppen elég hozzá, hogy bebarangoljuk a Kárpát-medence pálos emlékeit, az Árpád-kori kápolnákat, a középkori templomok útját, a kazettás mennyezetű református templomokat, így kerülve közelebb valamihez, ami már jóval előttünk a helyén volt - s alighanem utánunk is ott lesz.

Luke Sherlock: Elfeledett Templomok - Anglia Rejtett Kincseinek Felfedezése. Frances Lincoln, 2025.

Related posts