Alkotmánybíróság: Így alakulnak át a melegházasságok Az Alkotmánybíróság legfrissebb döntései új irányt szabnak a melegházasságok jogi kereteinek. Az új szabályozások célja, hogy még inkább biztosítsák a házasság intézményének egyenlőségét, és védjék a h

Az Alkotmánybíróság döntése szerint alkotmányellenes az a gyakorlat, amely alapján Magyarország nem ismeri el a külföldön kötött azonos nemű házasságokat bejegyzett élettársi kapcsolatként – számolt be róla a 24.hu. A határozat a Magyar Közlöny legutóbbi számában jelent meg, és megköveteli, hogy az Országgyűlés 2025. október 31-ig jogszabályt hozzon létre annak érdekében, hogy a külföldön kötött melegházasságok hivatalos elismerésben részesüljenek. Bár a Fővárosi Törvényszék és a Kúria korábbi döntései nem kerülnek megsemmisítésre, az adott ügyben az eljárást megszüntetik.
Sebián-Petrovszki László, a DK frakcióvezetője, az RTL Híradónak adott interjújában osztotta meg gondolatait a témával kapcsolatban. A politikust személyesen is érinti a helyzet, hiszen nemrégiben Brazíliában házasodott össze párjával, ám ezt a kapcsolatot Magyarországon nem ismerik el hivatalosan. A Demokratikus Koalíció, együtt más ellenzéki pártokkal, ősszel törvényjavaslatot terjeszt elő, hogy a hasonló kapcsolatok jogi státuszt kapjanak, és ezáltal elismerjék a sokszínűséget a hazai jogrendben.
Az LMBTQ-szervezetek véleménye szerint a döntés jelentős előrelépést jelent, ám az eljárás hosszadalmas lehet, és akár évekbe is beletelhet, mire a több száz érintett pár kapcsolata Magyarországon jogi elismerésben részesül.
Ha az Országgyűlés valóban létrehozza a szükséges jogszabályt, akkor is fennáll, hogy az ilyen típusú kapcsolatokat nem fogják házasságként elismerni. Az alaptörvény értelmében Magyarországon csak férfi és nő köthet házasságot. A melegházasságot a magyar lakosság 61%-a támogatja, ami csökkenést mutat: két éve még 67%, tavaly pedig 62% volt az arány.
Az Európai Unió országai kötül jelenleg 16 államban engedélyezik, hogy azonos neműek házasságot köthessenek. Hollandia, Belgium, Spanyolország, Luxemburg, Dánia, Svédország, Portugália, Franciaország, Írország, Finnország, Málta, Németország, Ausztria, Szlovénia, Görögország és Észtország.