Olyan súlyos az aszály, hogy még az űrből is észlelni lehet.

Magyarország területének több mint 90 százalékán a vízhiány kritikus szintet ért el, hiszen a talaj felső egy méteres rétege számos helyen rendkívül száraz. A növények számára hasznosítható vízmennyiség mindössze 15-30 százalék között mozog, ami súlyos következményekkel járhat a mezőgazdaságra és az ökoszisztémákra.
A HungaroMet által közzétett felvételeken mindez az űrből is jól látszik. A posztjukban közzétett műholdfelvételeken látható színeltéréseket azzal magyarázzák, hogyha egy növényállomány vízhiányban szenved, akkor megváltozik a sugárzás visszaverő, elnyelő és áteresztő képessége, ami a műhold által is érzékelhetővé válik. "A levelek elveszítik zöld színüket, megbarnulnak és kiszáradnak. A legrosszabb a helyzet a pirosas-bordós színnel jelölt alföldi területeken."
Az aszály Magyarországon a közelmúltban még inkább fokozódott. A múlt heti hidegfrontok ugyan hoztak némi csapadékot és zivatarokat, de a jelentős mennyiségű eső csupán az északnyugati tájakon érkezett.
A HungaroMet legfrissebb jelentése szerint a talaj felső 50 centiméteres rétege gyakorlatilag az egész ország területén rendkívül száraz állapotban van, és a felső egy méteres talajrétegből 80-120 mm csapadék hiányzik. A talaj kiszáradásának fő okai a csapadék szűkössége és a magas hőmérsékletek. Az idei tél rendkívül száraz volt, hiszen a megszokott csapadéknak csupán 57%-a érkezett. Bár 2025 márciusa a szokásosnál csapadékosabban kezdődött, az elmúlt három hónapban a csapadék mennyisége még így is jelentősen elmaradt a normáltól.
A csapadékhiányos időjárás következtében folyóink vízszintje drasztikusan lecsökkent. Jelenleg a Duna Budapestnél 89 centiméteres, míg a Tisza Szegednél 93 centiméteres mélységgel bír, ami rendkívül alacsony érték. A szolnoki vízmérce, amelyet az 1800-as évek közepén állítottak fel, július 2-án 22 órakor -292 centimétert mutatott, ezzel megdöntve a 2022-es aszály során mért eddigi negatív rekordot. Ilyen alacsony vízszintet még soha nem tapasztaltunk.