A WHO vezetője sürgeti az Egyesült Államokat, miközben a költségvetésből milliárdokat vonnak el.


Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) tagállamai jelenleg egy jelentős, 400 millió dolláros költségvetési csökkentés lehetőségét mérlegelik. Ez a helyzet közvetlenül összefügg az Egyesült Államok döntésével, amely a WHO legnagyobb kormányzati támogatója volt, és amely Donald Trump elnök irányítása alatt lépett ki a szervezetből. A költségvetési kérdések részletes megvitatása a február 3-11. között Genfben esedékes éves igazgatótanácsi ülés során várható, ahol a tagállamok képviselői összegyűlnek, hogy megosszák véleményüket és javaslataikat.

Tedros Adhanom Ghebreyesus, a WHO főigazgatója az igazgatótanácsi ülés kezdetén határozottan kiállt a szervezet tevékenysége mellett, valamint a közelmúltban végrehajtott reformok szükségességét hangsúlyozta. Emellett ismételten felhívta a figyelmet Washingtonra, hogy...

gondolja át kilépési szándékát és kezdjen párbeszédet a WHO-val a további változásokról.

"Örömmel várjuk az Egyesült Államok és minden egyes tagállam javaslatait, hogy miként tudnánk még hatékonyabban támogatni Önöket és a globális közösséget" - hangsúlyozta Tedros.

A hétfőn nyilvánosságra hozott dokumentum szerint az igazgatótanács a költségvetés alapprogramokra vonatkozó részének csökkentését javasolja 5,3 milliárd dollárról 4,9 milliárd dollárra a 2026-27-es időszakra.

Ez az összeg a kezdetben tervezett 7,5 milliárd dolláros összköltségvetés részét képezi, amely tartalmazza a gyermekbénulás megszüntetésére és a vészhelyzetek kezelésére alkalmas forrásokat is.

A dokumentum hangsúlyozza, hogy "a legnagyobb pénzügyi hozzájáruló távozása következtében a költségvetés nem állítható össze a megszokott módon". Korábban az Egyesült Államok a WHO teljes finanszírozásának körülbelül 18%-át fedezte.

A szervezet már eddig is számos lépést tett a költségek csökkentése érdekében, hogy mérsékelje az amerikai kilépés következményeit.

Egyes igazgatótanácsi tagok hangsúlyozták, hogy a WHO a felmerülő nehézségek ellenére is elkötelezett a stratégiai irányelvei megőrzése mellett. A jelenleg javasolt 4,9 milliárd dolláros alapprogrami költségvetés lényegében azonos az előző, 2024-2025-ös időszakra tervezett összeggel.

Trump két héttel ezelőtt, hivatalba lépésének első napján jelentette be az Egyesült Államok kilépését a WHO-ból. Az amerikai törvények értelmében a kilépési folyamat egy évig tart.

Tedros főigazgató külön kitért Trump egyes kritikáira is, többek között a Covid-19 világjárvány kezelésével és a WHO függetlenségével kapcsolatban. Hangsúlyozta, hogy a szervezet gyorsan reagált a járvány kitörésére, és hozzátette, hogy a WHO nem riad vissza attól, hogy nemet mondjon a tagállamoknak, ha azok kérései ellentétesek a szervezet küldetésével vagy a tudományos álláspontjával.

Forrás: Reuters

Related posts