A szülők a kórházban nem csupán látogatók, hanem a gyógyítás folyamatának elengedhetetlen és aktív szereplői.


A Békés Vármegyei Központi Kórház csecsemő- és gyermekosztálya a vármegye két fontos tagkórházában, Gyulán és Békéscsabán található, ahol kiemelkedő, családbarát ellátás várja a legkisebb betegeket, egészen az újszülöttektől a serdülőkorúakig. Az osztály egyediségét nem csupán a magasan képzett szakemberek biztosítják, hanem az is, hogy a szülők aktív részesei lehetnek a gyógyítási folyamatnak, így együttműködve teremtenek biztonságos és támogató környezetet gyermekeik gyógyulásához.

A csecsemő- és gyermekosztály vezetői határozottan hisznek abban, hogy a gyermekek gyógyulása csakis a család aktív támogatásával válik igazán teljessé. Dr. Abdulrahman Abdulrab, az osztály vezető főorvosa, valamint dr. Tamasi Albert, az osztályvezető-helyettes, szívesen osztották meg velünk az ellátás részleteit és megközelítéseiket. Beszélgetésünk során betekintést nyertünk abba, hogyan integrálják a családi részvételt a gyógyítás folyamatába.

Két város, egy cél: a gyermekek egészsége

Dr. Abdulrahman Abdulrab kiemelte, hogy a gyulai csecsemő- és gyermekosztály 66 ágyas kapacitással rendelkezik, míg Békéscsabán 25 ágyas részleg működik. Ezek a részlegek elsősorban endokrinológiai és diabetológiai ellátásra specializálódtak, emellett újszülöttellátási szolgáltatásokat is nyújtanak. A gyulai központ különböző egységeket foglal magában, közöttük egy 3-as szintű koraszülött intenzív osztályt, amely a legmagasabb szintű újszülöttellátást biztosít. További szolgáltatások között szerepel gyermekintenzív osztály, patológiás újszülött részleg, csecsemő- és kisded osztály, valamint ifjúsági részleg. Emellett Békés vármegyében egyedülálló gyermek-fertőzőosztály is található itt.

Az osztályunkon a komfort és a családias légkör megteremtésére kiemelt figyelmet fordítunk - emelte ki az osztályvezető főorvos. Minden kórterem saját fürdőszobával, klímával, televízióval és szülői ággyal rendelkezik. A gyerekek színes mesefigurákkal díszített szobákban pihenhetnek, hiszen a célunk az, hogy a környezetük már önmagában is csökkentse a kórházi élményekkel járó stresszt. A szülők nem csupán látogatók, hanem a gyógyulás aktív résztvevői: különösen a koraszülött intenzív osztályon 0-24 órában bármikor ott lehetnek. A kilincsek mindig kifelé állnak, ezzel is szimbolizálva, hogy a szülők számára nyitva áll a lehetőség a közös gyógyításra és a gyermekük mellett való jelenlétre.

A koraszülöttmentő-autó valójában egy mozgó intenzív osztály, amely a legkisebb és legsebezhetőbb újszülöttek életét hivatott megmenteni.

Gyulán és Békéscsabán is teljes körű járóbeteg-ellátás is működik, a megye bármely pontjáról fogadnak gyermekeket, beutalóval vagy mentőszolgálaton keresztül. Külön büszkeségük a koraszülöttmentés: mentőautójukat adományokból szerezték be. A Viharsarki Koraszülöttmentő-autó gyakorlatilag egy mobil intenzív osztály, lélegeztetőgéppel, infúziós pumpákkal felszerelve. Ha egy koraszülött például Orosházán születik, minden másodperc számít, a gyors, szakszerű ellátás nélkülözhetetlen a hosszú távú életminőség biztosításához. Számukra ugyanis nemcsak az a fontos, hogy életben maradjanak a gyermekek, hanem, hogy teljes értékű életet élhessenek, lehetőség szerint szövődmények nélkül.

Related posts