A kávé különleges védelmet nyújt a szív és az agy számára, de fontos, hogy ne mindegyik fajtát válasszuk. | ma7.sk

Bár a világ számos táján a reggeli rutin elengedhetetlen elemének számít a fekete kávé – gyakran tejjel vagy tejszínnel gazdagítva –, sokan nincsenek tudatában annak, hogy ez az energikus ital nemcsak koffeinforrás, hanem antioxidánsokban is rendkívül gazdag. Ezek az antioxidánsok pedig segíthetnek mérsékelni a stressz káros hatásait. Fontos azonban, hogy figyelembe vegyük, milyen típusú kávét választunk, hiszen a származási hely, a pörkölési technika és az elkészítési mód mind befolyásolják a jótékony összetevők mennyiségét. Ezt részletezte a naturalnews.com legújabb cikkében.
A kávéban található antioxidánsok, főként a polifenolok a szabad gyökök neutralizálása által segítenek utóbbiaknak a sejtekre gyakorolt negatív hatásainak kiküszöbölésében és így a szervezet számos részének, például az agy és a szív védelmében, valamint az anyagcsere folyamatok elősegítésében.
A European Journal of Nutrition című folyóiratban megjelent tanulmány rámutatott, hogy a kávé fő összetevője, a koffein, számos kevésbé köztudott jótékony hatással bír. Az egyik figyelemre méltó előnye, hogy gyulladáscsökkentő és a vérkeringést javító tulajdonságai hozzájárulhatnak a szív- és érrendszeri betegségek kockázatának csökkentéséhez.
A cikk szerzője hangsúlyozza, hogy a különböző kávéból készült italok antioxidáns tartalma jelentős eltéréseket mutathat, számos tényező hatására. Az egyik kulcsfontosságú tényező a kávészemek pörkölési technikája. Az írás megállapítja, hogy az enyhén vagy közepesen pörkölt kávészemek általában magasabb antioxidáns szinttel rendelkeznek, mint a sötétebbre pörkölt változatok. Ennek magyarázata, hogy a hosszabb hőkezelés során az antioxidánsok egy része lebomlik. Ugyanakkor fontos megjegyezni, hogy léteznek olyan egyedi antioxidánsok is, mint például a melanoidok, amelyek kifejezetten a hosszabb pörkölési idő alatt keletkeznek.
A kávé antioxidáns tartalmára befolyással van annak elkészítésének módja is. Alapvetően kijelenthető, hogy minél hosszabb ideig van kapcsolatban a kávéőrleménnyel a víz, annál nagyobb lehet az abból az italba kioldódó antioxidáns mennyiség. Ennek alapján azt állítják, hogy például a forrázott, úgynevezett török-kávé, vagy a hosszas hideg áztatással készült ital, illetve a viszonylag magas kioldódást produkáló presszó eljárással készült kávék antioxidáns tartalma magasabb lehet, mint a más eljárással készült italoké.
A kávé minőségét jelentősen befolyásolja a felhasznált kávészemek származási helye. Különösen figyelemre méltó, hogy a tengerszint felett magasabban fekvő területeken termelt kávébabok gazdagabbak antioxidánsokban. Ezen a téren az etiópiai, kolumbiai és kenyai kávék kiemelkednek, hiszen kutatások szerint különösen magas fenoltartalommal bírnak. A kolumbiai kávék a legmagasabb koncentrációban tartalmazzák ezt az értékes vegyületet, ami hozzájárul a kávé ízének és egészségügyi előnyeinek gazdagságához.