Soproni Tamás véleménye szerint a kormány alattomos módon fosztja meg az önkormányzatokat vagyonuktól, különösen akkor, amikor lehetőséget ad arra, hogy bárki jelentkezzen egy szakrendelőbe.

Márciustól jelentős változások lépnek életbe a szakrendelők előjegyzési rendszerében, egy új kormányrendelet értelmében. A járóbeteg-szakellátók ezentúl kötelezően "meghatározott arányban" kötelesek időpontokat biztosítani a digitális foglalási rendszer keretein belül. Ennek köszönhetően a betegek az ország bármely pontjáról könnyedén bejelentkezhetnek egy konkrét rendelőbe, elősegítve ezzel a hozzáférést és a szolgáltatások elérhetőségét.
- írta Soproni Tamás, Terézváros polgármestere Facebook-posztjában. A politikus szerint ez azt jelenti, hogy a helyi lakosok elveszítik azt az előnyt, hogy saját kerületükben előbb juthatnak időponthoz.
- nyilatkozta a politikai vezető.
A rendelet értelmében az egészségügyi szolgáltatóknak a rendelkezésre álló időpontok 100 százalékát meg kell hirdetniük, ugyanakkor egy másik pont szerint bizonyos időpontokat fenntarthatnak a háziorvosok beutalóval érkező páciensei, kontrollvizsgálatok vagy speciális ellátások számára.
Soproni Tamás aggodalmát fejezte ki az új rendszer bevezetésével kapcsolatban, amely szerint az előjegyzési idő akár 30 napra is megemelkedhet. Ez a változás komoly nehézségeket okozhat a betegek számára az egészségügyi ellátáshoz való hozzáférés terén. A polgármester attól fél, hogy a korábban megszokott, néhány napos előjegyzési idő helyett egy jelentős várakozási idő köszönthet be, ami megnehezíti a gördülékeny ellátást. Ebből fakadóan sok beteg időben nem juthat el a megszokott orvosához, ami végső soron a betegellátás színvonalára is kedvezőtlen hatással lehet.
A polgármester azt is problémásnak tartja, hogy a központosított rendszerrel az önkormányzat továbbra is finanszírozza a szakrendelőt, miközben a betegek nem feltétlenül a kerületből érkeznek. Állítása szerint innentől kezdve
Soproni rámutatott, hogy az utóbbi évek során az önkormányzat jelentős, milliárdos összegeket fektetett a Terézvárosi Egészségügyi Szolgálat (TESZ) korszerűsítésébe. Ennek keretében új hűtő-fűtőrendszert telepítettek, frissítették a rendelőket és a várótermeket, továbbá modern diagnosztikai berendezéseket és egy új tornatermet is létrehoztak.
Soproni végső megjegyzésében hangsúlyozta, hogy a kormány által képviselt megközelítéssel szemben nem tekinthető egészségügyi fejlesztésnek, ha a jól működő rendszereket leépítik. Valódi fejlődés akkor valósul meg, ha a gyengén teljesítő intézmények számára elegendő pénzügyi támogatást nyújtanak.