A kassai magyar nyelvű oktatás megerősítése a cél | ma7.sk A kassai magyar oktatás fejlesztése és megerősítése kiemelt fontosságú feladat. Célunk, hogy a magyar nyelvű tanulási lehetőségek bővüljenek, és a diákok számára minőségi, kulturálisan gazdag kör

A Magyar Szövetség Kassa megyei képviselői azt szeretnék, ha a magyar oktatás a megyében nemcsak fennmaradna, hanem erősödne. Pozitív eredmény azonban csak a felek konstruktív együttműködésével jöhet létre.
Kassán a két magyar tanítási nyelvű középiskolát ebben a tanévben összesen 276 diák látogatja. Ebből 153 az iparit, 123 a gimnáziumot, a gimnáziumhoz tartozó alapiskolát pedig 260-an. A mostani születésszámok tükrében azonban a beiratási számok a jövőben egyik intézményben sem alakulhatnak kedvezően.
Amikor az anyanyelvi oktatás jövőjéről beszélünk, a Magyar Szövetség Kassa megyei képviselői hangsúlyozzák, hogy a mikroérdekek helyett a közösség érdekeit kell előtérbe helyezni. Nem lehet elfogadható, hogy egy 150 éves magyar szakközépiskola jövőjét a fokozatos asszimiláció és leépítés irányába tereljük. Továbbá, kifejezik felháborodásukat amiatt is, hogy egy iskola, amely a két középiskola együttműködése ellen tiltakozik, kiskorú diákjait és azok szüleit is bele akarja vonni egy petíció terjesztésébe.
A cél eléréséhez elengedhetetlen, hogy a résztvevők ne egymással szemben álljanak, hanem konstruktív hozzáállással és együttműködő szellemben közelítsenek a problémákhoz. Jelenleg azonban a feszültséggel terhelt közbeszéd és a heves viták által generált diskurzus akadályozza ezt a folyamatot.
Egy olyan rendkívül fontos témáról van szó, mint iskolahálózatunk és gyermekeink jövője, amely megköveteli tőlünk, hogy felelősségteljesen, átgondoltan és hosszú távú szempontok figyelembevételével hozzunk döntéseket.
A Magyar Szövetség képviselői az utolsó testületi ülés keretében egy határozatjavaslatot terjesztettek elő. Ennek értelmében a Márai Sándor Gimnázium és Alapiskola, valamint a Szakkay József Szakközépiskola ügyében hozott döntésre egy későbbi időpontban fog sor kerülni.
Reméljük, hogy az előttünk álló időszakot nem nagygyűlések lebonyolítására fordítjuk, hanem inkább nyugodt és építő jellegű párbeszédek folytatására. Célunk, hogy közösen, logikus érvek és megbízható adatok mentén egy hatékony stratégiát dolgozzunk ki.