A Budapest Pride eseményei globális figyelmet kaptak: Sokan úgy vélik, hogy a tüntetés Orbán hatalmának megingását jelezheti - Helló Magyar.

A Budapest Pride idén egyedülálló nemzetközi és hazai figyelmet keltett: míg több tízezer ember vonult az LMBTQ+ jogok védelmében a kormány ellenállásával szemben, a világ vezető sajtóorgánumai politikai megmozdulásként értékelték ezt az eseményt.
A Telex által is jelzett események tükrében a nemzetközi sajtó figyelme élénken rávilágított arra, hogy a magyar kormány tiltása ellenére ezrek gyűltek össze idén is a Budapest Pride keretein belül, hogy kifejezzék támogatásukat az LMBTQ+ jogokért. A Reuters jelentése szerint a felvonulás nem csupán a közösség ünnepe volt, hanem Orbán Viktor kormányfő politikai intézkedései ellen is megfogalmazott ellenállásként értelmezhető, különösen, hogy Tuzson Bence igazságügyi miniszter a szervezőket akár egyéves börtönbüntetéssel is fenyegette. A spanyol El País és a francia Le Monde hangsúlyozták, hogy a Budapest Pride már rég túllépett a klasszikus melegjogi felvonulások keretein, és mára az alapvető emberi jogok védelmének szimbólumává vált. Az olasz La Repubblica a helyszínen közvetítette az eseményeket, míg a New York Times és a Guardian politikai kontextusba helyezték a történéseket, megjegyezve, hogy a Pride betiltásának hátterében a Fidesz párt csökkenő népszerűsége és a 2026-os választásokkal kapcsolatos feszültségek húzódnak meg. A BBC és a CNN szintén tudósított a felvonulásról, hangsúlyozva, hogy a Budapest Pride nem csupán hazai, hanem globális jelentőséggel bír.
Az Index híradása szerint a Budapest Pride másnapján Orbán Viktor is megnyilvánult: a Harcosok Klubja nevű zárt közösségben közzétett üzenetében a miniszterelnök azt hangoztatta, hogy a felvonulás "brüsszeli utasításra" zajlott, és a rendezvényt a szuverenitás ellen irányuló támadásként értékelte. Állítása szerint a Pride a Tisza Párt, a DK és Karácsony Gergely politikai támogatottságát hirdette, hozzátéve, hogy bár sokan részt vettek, a 2022-es "gendernépszavazás" több mint hárommillió szavazójával nem mérhető össze a tömeg. A felvonulást "visszataszító és szégyenletes" kifejezésekkel illette, különösen a drag queen előadásokat, a magassarkú férfiakat és a hormonterápiás szórólapokat emelve ki.
A kormányoldal más képviselői is hasonló stílusban reagáltak: Gulyás Gergely megjegyezte, hogy az ellenzék "összeölelkezett a Pride-dal", míg a budapesti Fidesz Karácsonyt bírálta a rendezvény pénzügyi és politikai támogatása miatt. A politikai feszültségek közepette a Budapest Pride soha nem látott létszámú tömeget vonzott – a szervezők becslése szerint akár 200 ezer résztvevő is jelen volt –, és a résztvevők beszámolói alapján a rendezvény békés, ünnepi hangulatban zajlott. Elemzők véleménye szerint a nap nem csupán az LMBTQ+ közösség láthatóságát célozta, hanem a 2026-os választásokra való felkészülés keretei között a politikai táj újrarendezéséről is tanúskodott.
Magyar Péter hangot adott véleményének, és Facebook-posztjában éles kritikát fogalmazott meg Orbán Viktorral szemben. A Tisza Párt vezetője szerint a miniszterelnök "Európa Pride királyává" avanzsált, mivel eddig senkinek sem sikerült ilyen mértékben megmozdítani a közvéleményt egy saját magát ellenző demonstráció keretében. Magyar úgy látja, hogy a kormányfő elvesztette miniszterelnöki tekintélyét, és mára a gyűlöletkeltés maradt az egyetlen politikai fegyvere. Kiemelte, hogy a rendőrség nem hajtotta végre a Pride rendezvényének betiltására irányuló politikai utasítást, ez pedig a hatalmi struktúra gyengeségeit tükrözi. Posztjában a jelenlegi helyzetet párhuzamba állította a Gyurcsány-korszak utolsó, szétesés előtti szakaszával, utalva a közszolgáltatások, köztük az egészségügy és a vasúti közlekedés, romló állapotára. Magyar szerint az ország lakossága sok helyen már csak "a centit vágja", ami a kormányváltás iránti várakozást jelzi.
A Szeretlek Magyarország cikke alapján a legutóbbi demonstráció nyomán egyértelművé vált, hogy Budapest hosszú távon elvesztette politikai befolyását a Fidesz számára, és a fővároson kívül más városokban is csökkenni látszik a kormánypárt támogatottsága. A tüntetés nem csupán a Pride-ról szólt: a résztvevők jelentős része először lépett fel közösségi ügyek mellett, nem csupán az LMBTQ-közösséggel való azonosulás miatt, hanem az alapvető szabadságjogok védelméért is. Karácsony Gergely politikai pozíciója erősödött, hiszen ő képviselte a Pride-ügyet, így a kormány nem tudta saját narratíváját érvényesíteni Magyar Péterrel szemben. A rendezvény egyfajta kollektív élményként is működött: sokan, a fenyegetések ellenére, büszkén vállalták részvételüket, ami hosszú távon hozzájárulhat a politikai öntudat növekedéséhez. Orbán Viktor ezzel komoly stratégiai hibát követett el, mivel elveszítette a politikai középpontot, és olyan szélsőséges csoportokkal került egy platformra, akiket a demonstrálók határozottan elutasítottak.