A BRICS országokat még csak megfenyegeti Trump a büntetővámokkal.


Egy forrás szerint a büntetővám csak akkor kerül bevezetésre, ha "Amerika-ellenesnek" ítélt politikát folytatnak a BRICS tagok.

A Trump-adminisztráció nem tervez azonnali lépéseket, hogy 10 százalékos plusz büntetővámot vezessen be a fejlődő országok BRICS csoportjába tartozó tagokkal szemben. Azonban, ha ezek az országok "Amerika-ellenes" politikai intézkedéseket hoznak, akkor a büntetővámok bevezetése napirendre kerülhet – nyilatkozta egy, az üggyel jól informált forrás a Reutersnek.

Donald Trump elnök vasárnap bejelentette, hogy az Egyesült Államok újabb 10 százalékos vámot fog bevezetni azon országok ellen, amelyek csatlakoznak a fejlődő országok BRICS csoportjának úgynevezett „Amerika-ellenes politikájához.” A BRICS-tagok viszont határozottan visszautasították azt a vádot, hogy Amerika-ellenes álláspontot képviselnének.

"Határt húzunk. Ha Amerika-ellenes politikai döntések születnek, akkor vámot fogunk kivetni" - mondta a névtelenséget kérő forrás, mivel nem jogosult az ügyben nyilatkozni.

A Fehér Ház nem bocsátott ki végrehajtási utasítást.

Trump bejelentése, amelyet a Truth Social nevű közösségi médiaplatformján osztott meg, pontosan akkor zajlott, amikor India, Indonézia és a BRICS-csoport további tagjai az utolsó simításokat végezték a kereskedelmi megállapodásaikon az Egyesült Államok kormányával. E tárgyalások sürgőssége a július 9-i határidő körüli aggodalmakra vezethető vissza, amikor is a vámtarifák emelését tervezték, így a résztvevők minden erejükkel azon voltak, hogy elkerüljék a gazdasági következményeket.

Nem volt az első pillanatban egyértelmű, hogy Trump legfrissebb vámfenyegetése megzavarja-e az Indiával, Indonéziával és egyéb BRICS-országokkal folytatott kereskedelmi egyeztetéseket.

A vámtarifák életbe lépését augusztus 1-jére halasztották.

Dél-Afrika hangsúlyozta, hogy nem tekinthető "Amerika-ellenesnek", és megerősítette: az Egyesült Államok kormányával folytatott párbeszédeik továbbra is építő jellegűek.

Indonézia, amely el akarja kerülni a fenyegető 32 százalékos vámtarifát, ezen a héten 34 milliárd dolláros megállapodást ír alá amerikai partnereivel, és felajánlotta, hogy az Egyesült Államokból származó kulcsfontosságú importcikkek vámjait "közel nullára" csökkenti, valamint 500 millió dollár értékű amerikai búzát vásárol.

Related posts