Hét ember, akiknek Magyar Péter üzenete világosan szólt: tisztában van a múltjukkal, és emlékezni fog arra, amit tettek.


Szombati beszédében Magyar Péter többször is említette a tetteseket és tettestársakat, kiemelve, hogy "Orbán és háromezer tettestársa vígan él a nemzeti együttbűnözés rendszeréből". A beszéd későbbi részében különösen figyelemre méltó volt, ahogyan a NER számos jól ismert és ikonikus szereplője mellett kevesebb nyilvánosságot kapott háttérembereket is nevesített. E részlet szellemisége tükrözte a rendszer bonyolultságát, és rávilágított arra, hogy a hatalom gyakran nemcsak a látható vezetőkből, hanem egy szélesebb, árnyékban maradó csoportból is áll. Idézem a beszédnek ezt a részét:

Tiborczok, Garancsik, Mészárosok és Szíjj Lászlók – ők azok, akik Magyarország jövőjét feláldozták saját gazdasági érdekeik oltárán. Olyanok, akik a közös jövőnket a saját zsebük megtömésére használták fel. Ott vannak Szijjártók, kaszinóhuszárok, Lázárok és Orbán Balázsok, de említenünk kell azokat is, akikről sokan talán még nem hallottak, pedig érdemes lenne: Benkő Szilárd, Szijjártó jobbkeze, Keszthelyi Erik, aki Mészáros Lőrinc nevében uralja a biztosítási piacot, vagy Szeivolt István, Tiborcz István építési szakembere. Ne felejtsük el Kis-Szölgyémi Ferencet, a B+N Referencia vezetőjét, aki az Orbán-rendszer takarítójaként tevékenykedik, a kórházak tisztántartójaként. Balázs Attila, a gyergyói NER-huszár, aki a több százmilliárdos zuglói csodairodaház építtetője, és Vörös József, Mészáros ügyvédje, valamint Kertész Balázs, Rogán bizalmasa is figyelmet érdemelnek.

A felsorolást azzal folytatta, nekik címezve:

"Tudjuk, kik vagytok, és tudjuk, hogy mit tettetek, és nem felejtünk."

De tényleg, kik is ők? Mindannyian a NER (Nemzeti Együttműködés Rendszere) háttéremberei közé tartoznak. Két ügyvéd, Vörös és Kertész, mellett négy olyan személy is szerepel, akik a leggazdagabb magyarok százas listáján találhatóak: Balázs Attila, Szeivolt István, Kis-Szölgyémi, és Keszthelyi Erik. Ők különböző gazdasági szektorokban tevékenykednek. A hetedik férfi, Benkő Szilárd, bár szintén rendelkezik jelentős üzleti érdekeltségekkel, leginkább Szijjártó Péter külügyminiszter bizalmasaként és egykori futsalos csapattársaként vált ismertté. Összegyűjtöttük az információkat, ahogy Magyar említette őket, hogy világosabb képet kapjunk róluk, a nyilvánosan elérhető források alapján.

Az eredetileg hangszerkészítő végzettséggel rendelkező férfi, aki 1978-ban látta meg a napvilágot, három szezont töltött a Dunakeszi Kinizsi futsalcsapatában, egészen 2014-ig. Érdekes módon itt játszott Szijjártó Péter külügyminiszter is, aki 2011 és 2016 között volt a csapat tagja. Benkő politikai pályafutása szorosan összefonódott Szijjártóval, hiszen évekig ő volt a miniszter legközelebbi munkatársa, és 2015-ben, amikor Szijjártó elhagyta a minisztériumot, Benkő már szinte kabinetfőnöki szerepben tevékenykedett.

A távollét olyan hatással bírt, mint Szécsi Pál dalaiban a szél: lángra lobbantotta a bennünket körülvevő nagy tüzeket. Miközben Benkő az üzleti világban építette karrierjét – tizenkét cégben vállalt szerepet, mint tulajdonos vagy cégjegyzésre jogosult vezető – a politikai színtérről sem távolodott el. A 2018-as választási kampány idején egy plakátrongáló csapat tagjaként, több külügyhöz kötődő személlyel együtt, aktívan hozzájárult a Fidesz kampányának támogatásához.

Két évvel később, 2020-ban egyik vállalkozása 280 millió forint értékben részesült vissza nem térítendő állami támogatásban a Külgazdasági és Külügyminisztérium egyik háttérintézményének jóvoltából. Ezen az éven készült az a fotónk is, amelyen Benkő Szilárd a külügyminiszter társaságában a Lady MRD luxusjacht fedélzetén tartózkodott.

Legutóbb tavaly augusztusban került be a hírekbe, amikor a BMW debreceni gyárépítése körül is jutott neki, illetve Verbau nevű vállalkozásának némi munka (a Verbau egyébként 2022-ben került a tulajdonába, és egy állami támogatással megvalósuló kecskeméti gyár építésében is részt vettek).

Related posts