500%-os vámot vezethetnek be az orosz olajra – Magyarország is a célkeresztbe kerülhet.


Lindsey Graham, a dél-karolinai republikánus szenátor, bejelentette, hogy 72 kollégájával közösen egy új intézkedéscsomagot dolgoztak ki, amely célja Oroszország gazdasági nyomás alá helyezése. A javaslat értelmében azok az országok, amelyek kereskedelmi kapcsolatban állnak Oroszországgal, akár 500%-os vámokkal is szembesülhetnek. Ezt a lépést abban az esetben kívánják életbe léptetni, ha Vlagyimir Putyin orosz elnök nem mutat hajlandóságot a béke érdekében tett érdemi lépésekre.

Lindsey Graham és társai a szenátusban, valamint a képviselőházban is kifejezték támogatásukat a javasolt jogszabály iránt. "A célunk az, hogy támogassuk az elnököt" - mondta a szenátor. A Bloomberg jelentése szerint a törvénytervezet 500 százalékos vámot szabna ki minden olyan országra, amely orosz kőolajtermékeket, földgázt vagy uránt importál.

Ez a helyzet különösen komoly hatásokat gyakorolna Magyarországra: a Portfolio cikkére hivatkozva 2024-ben hazánk 5,8 millió tonna kőolajat importált, amelyből 4,8 millió tonna orosz származású volt. Ez azt jelenti, hogy a magyar olajimport 83%-a Oroszországból származott. Emellett a magyar vállalatok évente 9 milliárd dollár értékben exportálnak az Egyesült Államok piacára, így egy ilyen intézkedés komoly veszélyt jelentene a meglévő exportlehetőségekre - állítja a 24.hu.

A Bloomberg hírei alapján a törvényjavaslat további szankciókat is magában foglal: az amerikai állampolgárok számára tiltanák meg, hogy orosz államkötvényeket vásároljanak, ezáltal megakadályozva, hogy hozzájáruljanak az orosz államadósság finanszírozásához.

Graham hangsúlyozta, hogy Putyin súlyos tévedésbe esne, ha megkísérelné manipulálni az amerikai elnököt, aki számára a törvényjavaslat kulcsfontosságú eszköz lehet. Véleménye szerint az orosz elnök előtt két lehetőség áll: vagy hajlandó leülni Donald Trumppal a béketárgyalásokra, vagy szembenéz a következményekkel, amelyek az orosz gazdaság drámai meggyengüléséhez vezethetnek.

Related posts